Ես, անշուշտ, կիսում եմ գործընկերներիս մտահոգությունները՝ Երեւանի քաղաքապետին լիազորություններ տալու, ընդ որում, առանց շատ կոնկրետ ուրվագծելու, չափագրելու ու հստակեցնելու այդ եզրույթները: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում՝ «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին եւ կից օրենքի փաթեթների քննարկման ժամանակ, ասաց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը՝ հավելելով, որ ինքը կգերադասեր, որ դա լիներ կառավարության որոշման տեսքով:
«Որովհետեւ ունեմ մտահոգություններ քաղաքապետարանի կողմից այդ գործառույթը եւս պատշաճ կազմակերպելու իմաստով: Երկու օր է՝ հետեւում ենք մի իրավիճակի, երբ քննարկվում է, թե ինչ հագուստով են իր մոտ եկել ժողովրդի համար 2 մլրդ դոլար բերող մարդիկ, կամ երբ են հեռախոսային խոսակցություններ ունենում, կամ պատի տակ շարվելուց պատշաճ կերպով են զգաստ կանգնել, թե ոչ, եւ թե ինչ տեւողությամբ են կանգնած սպասել եւ այլն»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ ականատես են եղել, որ մեկ տարուց ավելի Երեւանը թաղված էր աղբի մեջ.
«Փաստորեն, դրա համար պետք էր ընդամենը մի քանի տասնյակ բեռնատարի հարց լուծել: Բեռնատարների հարցն էլ, իհարկե, օդում կախված է, հասարակությունն սպասում է դրա պատասխանին, բայց եկեք ու տեսեք, որ մի քանի տուրիստական սեզոն մարդիկ գալիս տեսնում էին, գրում ու տարածում էին, որ Երեւանն ամենակեղտոտ քաղաքներից մեկն է: Իսկ հիմա ստացվում է, որ Երեւանն ինվեստորներին հյուրընկալելու իմաստով ամենաաննպատակահարմար քաղաքն է, որտեղ քննարկում են՝ թագաժառա՞նգ էր եկել ժողովրդի համար 2 մլրդ դոլար բերել ու ձրի հիվանդանոց, թե՞ թագավորի մյուս որդին: Ես այստեղ մտահոգություններ ունեմ, զուգահեռներ եմ տանում: Խնդրում եմ լուրջ ուշադրություն դարձնել քաղաքապետի կազմակերպչական, կառավարական ունակությունների վրա»,- ասաց պատգամավորը:
Քանի որ Ուրիխանյանի ելույթն սահմանված ժամանակահատվածից երկարեց, ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ստիպված եղավ սեղմել ժամանակի ավարտը հուշող կոչնակը, սակայն պատգամավորը ելույթը չէր ավարտում։
Միրզոյանը եւս մի քանի անգամ հնչեցրեց զանգը, ապա վրդովված հարցրեց՝ «Գրավե՞լ եք ամբիոնը»:
Միրզոյանն արձագանքեց նաեւ ԲՀԿ-ական պատգամավորի ելույթին. «Չեմ հասկանում, ձեր պատկերացրած քաղաքապետը նստում է, դիմացինն անընդհատ հեռախոսով խոսո՞ւմ է, հետո հելնում գնում է, հետո նորից գալի՞ս է»: Պատգամավորն էլ տեղից պատասխանեց, թե ինքն իրավունք ունի իր ելույթում ասել այն, ինչ ուզում է, եւ ոչ մեկն իրավունք չունի փնովելու, դատափետելու. «Խնդրում եմ մի մեկնաբանեք իմ ելույթները»:
Միրզոյանն էլ ընդգծեց, որ ինքն էլ իր իրավունքն է իրացնում։
Հիշեցնենք, որ երեկ հարցազրույցի ժամանակ Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, արձագանքելով Գագիկ Ծառուկյանի պնդմանը, թե շեյխ ներդրողները քաղաքապետի հետ հանդիպումից հիասթափված են հեռացել, ասաց, որ նշյալ հանդիպման ժամանակ վերջիններս անընդհատ հեռախոսով են խոսել, իրենք համբերատար սպասել են, սակայն օտարերկրացի ներդրողները շարունակել են նման պահվածքը։ Մարությանն ասաց, որ, ամեն դեպքում, ինքն ու գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը վերահաստատել են, որ ներդրողները կարող են բոլոր հարցերով դիմել, կսպասեն գրավոր կամ բանավոր առաջարկներին, սակայն քաղաքապետարանը մինչ օրս ոչ մի դիմում չի ստացել։