Քննչական կոմիտեն մերժում է քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանի դիմումի հիման վրա Տիգրան Ուրիխանյանի գլխավորած «Ալյանս» կուսակցության անդամների դեմ քրգործի հարուցումը: Այդ մասին տեղեկացանք կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Մեր տեղեկություններով պատճառն այն է, որ կոմիտեն չի ցանկանում, որ ֆեյսբուքյան գրառումների հիման վրա քրեական գործի հարուցումը նախադեպ դառնա:
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Ազգային ժողովում ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը վիրավորական արտահայտություններ եւ սպառնալիքներ հնչեցրեց քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանի նկատմամբ:
«Նախկին պատգամավոր, իշխանության կամակատար ու ըստ ավանդական խորհրդարանական սլենգի՝ չաթլախ Սաֆարյան Ստյոպիկին, որն իրեն թույլ է տվել սոցիալական ցանցերում ու մեդիայում վիրավորել թիմակիցներիս ու մերձավորներիս, հայտնում եմ, որ բնակվում եմ գրանցմանս վայրում, որը հրապարակված է պետռեգիստրում»,- ասաց Տիգրան Ուրիխանյանը եւ շարունակեց. «Բայց հանկարծ Բելգիա-մելգիա չգործուղեք, որովհետեւ հանկարծ կարող է արդարությունը վրա հասնի, ու կոտրվածքներով տուն գան»:
Մինչ այս հայտարարությունը Ուրիխանյան-Սաֆարյան հեռակա «հակամարտությունը» տեղի էր ունեցել ֆեյսբուքում եւ ինտերնետային կայքերում: Ամեն ինչ սկսվել էր նրանից, որ Սաֆարյանի դեմ էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում զրպարտչական նյութեր էին հրապարակել: Թեեւ, հրապարակվող նյութերի հեղինակի անունը երբեւէ չէր հրապարակվել, սակայն քաղաքագետը համոզված էր եղել, որ պատվիրատուն այն ժամանակ դեռ ԲՀԿ անդամ Տիգրան Ուրիխանյանն է:
Իր հերթին իր դեմ ուղղված սպառնալիքները եւ վիրավորական արտահայտությունները Սաֆարյանը ներկայացրել է ոստիկանության 6-րդ վարչություն: Վարչությունը նյութեր էր նախապատրաստել եւ դրանք ուղարկել Քննչական կոմիտե:
Մեզ հետ զրույցում այսօր Ստյոպա Սաֆարյանն ասաց, որ ինքը շարունակում է պնդել, որ իրավական գնահատական տրվի Ուրիխանյանի եւ նրա թիմի «հարձակումներին»:
Սաֆարյանը պնդում է, որ «Ալյանս» կուսակցության վարչության անդամների կողմից իր հասցեին իրականացված գործողությունները իրենց մեջ պարունակում են Քրեական օրենսգրքի 137 հոդվածով նախատեսված հատկանիշներ (Սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը):
Ինչպես տեղեկացրել ենք՝ Ուրիխանյանն էլ իր հերթին Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան հայց է ներկայացրել՝ Սաֆարյանին ֆեյսբուքյան գրառման համար պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով:
Ստյոպա Սաֆարյանն ասաց, որ պատրաստվում են հակընդդեմ հայց ներկայացնել: