«Հայաստանում էլ անելիք չկա, բայց պիտի տրաքցնեմ սաղին». Տիգրան Ուրիխանյանը ուշագրավ բացահայտումներ է խոստանում
«Բնականաբար, ես գտնվում եմ Հայաստանից դուրս: Մամուլում տարածված լուրերը հիմնականում հաստատում եմ, այդ թվում՝ քրեական գործերի մասով: Այսօր հայտնում եմ ընդամենը հետեւյալը՝ պլանավորվում են որոշակի գործողություններ, այնպիսի փոփոխություններ, որոնք պիտի շատ բանի սկիզբ դնեն»:
Այս մասին երեկ ուշ երեկոյան YouTube-ի իր ալիքի ուղիղ եթերում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԲՀԿ նախկին անդամ, «Ալյանս» կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը:
Նշենք, որ, ըստ մամուլում հայտնված տեղեկությունների, Ուրիխանյանի նկատմամբ քրեական վարույթ է հարուցվել, գործը գտնվում է հակակոռուպցիոն կոմիտեում եւ վերաբերում է 2019 թվականին առանձնապես խոշոր չափի եկամուտ չհայտարարագրելուն։ Ուրիխանյանը հրավիրվել է հարցաքննության, բայց չի գնացել, հրաժարվել է, այնուհետ՝ լքել Հայաստանը:
Իր ալիքի ուղիղ եթերում նախկին պատգամավորը հայտարարել է, որ լինելու են փոփոխություններ, բայց ճակատագրական որեւէ բան երկրի հետ կապված չի լինելու, որովհետեւ, եթե մարդիկ սպասում են, որ իրենց փոխարեն այդ «ճակատագրական բանը» պետք է անի Ուրիխանյանը, դա չի լինի.
«Լինելու է լրիվ ուրիշ բան՝ այն, ինչ ոչ ոք չի արել, չի անում ու սարսափում է այդ մտքից, որ հանկարծ կարող է նման ճանապարհով գնան: Դա հետեւյալն է՝ բացարձակ բացահայտում: Մինչեւ դրան հասնելը՝ մի բան ասեմ՝ իմ անձնական քաղաքական կարիերան Հայաստանում ավարտված է: Ավարտված է այն պահից, երբ ՀՀ-ում խորհրդարանական ընտրություններին ես արժանացա մեր ընտրողների ընդամենը 1%-ի քվեին: Վերջ: Այդքանով ամեն բան ասված է: Չեմ հետապնդում որեւէ նպատակ, չունեմ որեւէ նկրտում, որեւէ քաղաքական, պետական գործունեության մասին խոսք լինել չի կարող, որեւէ հավակնություն չունեմ, ոչ մի ակնկալիք չկա եւ լինել չի կարող: Իմ կյանքում համարում եմ հայաստանյան քաղաքական տիրույթը փակված, ավարտված, սպառված: Սա՝ հստակ»:
Ըստ Ուրիխանյանի՝ իր բացահայտումներից հետո եթե իր հետ կապ ունեցող մարդկանց սկսեն հետապնդել, հայհոյել, նրանց նկատմամբ քրեական գործեր հարուցել, ուզում է ասել, որ ինքը քաղաքական որեւէ նկրտում չունի:
Նա հայտարարեց, որ կբացահայտի, թե «ում մեղքով զոհվեցին 5000 զինծառայողներ, ինչպես իշխանությունը Սերժ Սարգսյանը փոխանցեց Նիկոլ Փաշինյանին, ինչպես Քոչարյանի թիմի անդամը դարձավ ՀՀ փոխվարչապետ, ինչու տեղի ունեցավ պատերազմը, երբ է սպասվում հաջորդ պատերազմը, ինչ կապ ունի այս ամենի հետ Գագիկ Ծառուկյանը կամ հայաստանյան օլիգարխիայի այլ պատգամավորներ, ինչ է տեսել ինքը՝ 10 տարի աշխատելով ԱԺ-ում ու տեսել ԱԺ-ի միջանցքներում»:
«Ինձ ճանաչողները հավանաբար ծանոթ են իմ ինտելեկտուալ մակարդակին ու գիտեն, որ ես հասկանում եմ իմ ասածների հետեւանքները՝ ինչքան քֆուր եմ ուտելու, ինչքան հալածանքներ են լինելու»,-նշեց նա՝ հավելելով, որ Հայաստանում իր գործունեությունն ավարտված է, բայց սկսելու է հանդես գալ տարբեր բացահայտումներով, որի համար շուտով կհայտնի, թե ինչ ալիքի է պետք հետեւել՝ իր զրույցները լսելու համար:
«Պիտի տրաքցնեմ սաղին,- եզրափակել է նախկին պատգամավորը:
Նշենք, որ Ուրիխանյանը թեեւ չբացահայտեց, թե Հայաստանից դուրս՝ կոնկրետ որ երկրում է գտնվում, սակայն նրա տեսանյութի հետին կադրում երեւում էր ՌԴ դրոշը: