Հակատուբերկուլյոզային դիսպանսերի աշխատողները բողոքի ակցիա են կազմակերպել. դժգոհում են ֆինանսավորման պակասից
Հակատուբերկուլյոզային դիսպանսերի աշխատողներն այսօր բողոքի ակցիա են կազմակերպել Առողջապահության նախարարության դիմաց:
Ակցիայի մասնակիցները նշում են, որ բողոքում են, քանի որ նվազեցվել է դիսպանսերի ֆինանսավորումը, իսկ նախարարությունը մտադիր է առհասարակ փակել դիսպանսերը:
Աշխատակիցները նշում են, որ անհավանական են համարում հիվանդանոցի փակվելն առաջին հերթին հանրության համար, որովհետեւ իրենք կազմակերպում են անվճար բուժում, օգնում ճիշտ հետազոտվել, լաբորատորիան գերզինված է, իսկ աշխատակիցները՝ որակյալ մասնագետներ:
Դիսպանսերի տնօրենն ասում է, որ իրենք հիմնականում ֆինանսավորվել են ստացիոնար բուժման համար, ֆինանսավորումը չափազանց քիչ է՝ պահպանման ծախսերը հոգալու եւ 70 աշխատակցի վճարելու համար: Քաղաքապետարանն իրենց հնարավորինս աջակցում է, սակայն նախարարության ֆինանսավորումը մինիմալ ծախսերին չի բավարարում: