Աբրահամ Խաշմանյանը նշանակվել է Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ. պաշտոնական
Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ է նշանակվել Աբրահամ Խաշմանյանը։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի պաշտոնական կայքը: Պայմանագիրը նախատեսված է մինչև 2020 թ. նոյեմբերի 30-ը:
Մինչ վերջին պահը ՀՖՖ-ում որոշում կար, որ ընտրանին գլխավորելու է ռուսաստանցի մարզիչ Ալեքսանդր Գրիգորյանը: Սակայն ֆեդերացիան փոխել է որոշումը: Մեր տեղեկություններով՝ ազդել է մամուլի ու ֆուտբոլային աշխարհի ճնշումը, որն առաջացել է այն բանից հետո, ինչ Գրիգորյանի մասին հայտնի է դարձել:
ՀՖՖ նախագահ Արթուր Վանեցյանը հաջողություն է մաղթել Աբրահամ Խաշմանյանին Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնում.
«Նախապատվություն եմ տվել հայաստանցի ամենափորձառու մարզիչներից մեկին: Հաջողություն եմ մաղթում նրան: 2019 թ. ընթացքում Հայաստանի ազգային հավաքականը տարել է մի քանի տպավորիչ հաղթանակ: Հուսով եմ, որ նոր մարզչի գլխավորությամբ մեր թիմը կրկին կուրախացնի երկրպագուներին»:
Աբրահամ Միքայելի Խաշմանյանը ծնվել է 1967 թվականի նոյեմբերի 11-ին, Երևանում։
Որպես ֆուտբոլիստ՝ խաղացել է հետևյալ ակումբներում․
Արարատ Երևան (1984-1990)
Կոտայք (1991-1992)
Շիրակ (1992-1993)
ՀՄԸՄ (1994)
Հոմենեթմեն Բեյրութ (1994-1996)
Երևան (1997-1998)
Էրեբունի (1999)
Միկա (2000-2001)
Մարզչական կարիերայի ընթացքում գլխավորել է հետևյալ թիմերը․
Կիլիկիա (2008-2010)
Գանձասար (2010-2012)
Արարատ (2012-2014, 2018-2019)
Հայաստանի Մ-19 հավաքական (2013)
Հայաստանի Մ-21 հավաքական (2013-2014)
Ալաշկերտ (2014-2017, 2017-2018, 2019)
Նվաճումները՝ որպես մարզիչ.
Հայաստանի կրկնակի չեմպիոն (2015-2016, 2016-2017)
Հայաստանի գավաթակիր (2018/2019)
Հայաստանի սուպերգավաթակիր (2016)