ՀՀ-ում կրիմինալ չկա, օրենքով գողերի պես էլ խելոք մարդիկ աշխարհի տակ չկան․ Վարդան Ղուկասյան
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Ղուկասյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնում իր ղեկավարման տարիներին՝ հայտարարելով, որ այդ ընթացքում Գյումրին Հայաստանի Հանրապետության ամենաոչկրիմինալ հանցագործություն կատարած քաղաքն էր:
«Երեկ պատահական լսել եմ, ասում են՝ իմ աշխատած տարիներին Գյումրին եղել է ամենակրիմինալ քաղաքը։ Լրատվությունն էլ էր դա ներկայացնում, բայց ոստիկանությունը, որ ստատիստիկա էր տալիս, ամենաոչկրիմինալ հանցագործություն կատարած քաղաքը Գյումրին էր, բացեք նայեք։ Ոստիկանությունն այլ բան է ասում, բայց էն մարդիկ, որոնք մեր մահափորձը կազմակերպեցին եւ մեզ դիտավորյալ կապեցին կրիմինալ աշխարհի հետ, մինչեւ էսօր, որպեսզի էդ գործը փակվի։ Իմ օրոք ամբողջ քաղաքը համերաշխ է եղել, էնքան հարգանք ենք ունեցել, որ եթե ջահելներն իրար հետ խնդիր են ունեցել, ես խաբար եմ արել, որ ներեք, համերաշխ եղեք, ջիգյարով եղեք, եւ թաղերն իրար հետ բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ են եղել»,- ասաց Ղուկասյանը՝ շարունակելով, որ, ցավոք, որոշ մարդկանց ձեռ չէր տալիս, որ քաղաքը բռունցքված լիներ, որ ժողովուրդը գնար այդպիսի մարդու հետեւից, որովհետեւ վախ են ապրում մարդկանցից, որոնց ժողովուրդը սիրում է։
«Հատուկ աշխատում են, որ վարկաբեկեն, քարկոծեն, սպանեն, մորթեն, եւ ինչ-որ կա, իրենց տակն է»,- ասաց նա:
Ղուկասյանը համոզված է՝ ՀՀ-ում կրիմինալ չկա, օրենքով գողերի պես էլ խելոք մարդիկ աշխարհի տակ չկան․
«Ամենախելոքն օրենքով գողերն են, տո, իրենք էլ մարդասպանները, ամեն ինչ գցել են էս մարդկանց վրա։ Ես օրենքով գողերի հետ առնչություն չեմ ունեցել, բայց որը ճիշտ ապրելակերպ ունի, ոչ թե մարդկանց գլխին սարքել, օջախները քանդել, ով որ իսկական մարդ է, խեղճին, քյսաիբին տեր է, էդպիսի մարդկանց բոլորս էլ հարգում ենք, տարբեր ոլորտների մեջ, բայց ոչ թե էս օրենքով վերցնենք՝ նմանատիպ մարդկանց ուղարկեն գաղութ, էդպես բանտերը կլցվեն»,- ասաց Ղուկասյանը։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանը քննարկելու է քրեական ենթամշակույթին հարելը քրեականացնելու նախագիծը։ Նախագծով պատիժներ են սահմանված նշյալ ենթամշակույթին հարելու, հանցավոր խմբավորումներ կազմավորելու, դրանցում այլ մարդկանց ներգրավելու համար։ Մեղմացուցիչ հանգամանք կդիտարկվի ինքնաբացահայտումը։