Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, հանձնաժողովի փոխնախագահ Աննա Կարապետյանն ու ԱԺ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը հանդիպել են Իտալիայի բարձրագույն դատական խորհրդի փոխնախագահ Դավիթ Էրմինի գլխավորած պատվիրակության հետ: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքէջը:
Վլադիմիր Վարդանյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, նշել է, որ թեեւ Հայաստանն ունի դարերի պատմություն, սակայն հայկական պետականությունը նոր է, նոր ենք նաեւ անցել խորհրդարանական կառավարման համակարգին, իսկ Բարձրագույն դատական խորհուրդը նոր մարմին է:
Դավիթ Էրմինը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, տեղեկացրել է, որ պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի գործադիր, դատական եւ արդեն՝ օրենսդիր իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ: Իտալիայի բարձրագույն դատական խորհրդի փոխնախագահն ընդգծել է, որ իրենք պատրաստակամ են օժանդակելու հայ գործընկերներին:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ դատական ոլորտի բարեփոխումներին միտված մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ են առաջիկայում կյանքի կոչվելու, որոնցով նախատեսվում է նաեւ բարելավվել դատավորների բարեվարքության կանոնները: Նա նաեւ կարեւորել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանժնաժողովի ձեւավորումը՝ օրեր առաջ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոն, Հայաստանի Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Հայկ Հովհաննիսյանը: