Տպագրվել է «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի՝ 2006 թվականի նոյեմբերի 28-ի համարում
ԿԳ նախարար Լեւոն Մկրտչյանն անցյալ շաբաթ հայտարարեց, թե Արթուր Բաղդասարյանի «Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիա» հիմնադրամը պարզապես փուչիկ է, իսկ Բաղդասարյանը, ստացվեց, որ մեծ շուլեր է, որը հաջողացրել է խաբել բոլորին` սկսած ամենաբարձր իշխանությունից: Հիշեցնենք, որ նախարարը, ձեռքի տակ ունենալով մի քանի պաշտոնական փաստաթղթեր, հայտարարեց, թե սույն ակադեմիան, որը շատ լուրջ հեղինակություն ուներ, եւ որտեղ միլիոնավոր դոլարներ են շրջանառվել, ստեղծվել է լրիվ կեղծ հիմքերի վրա: Ըստ նրա, այն մարդիկ, ովքեր ներկայացված են իբրեւ հիմնադիրներ, շատ կոպիտ ձեւով հրաժարվում են իրենց՝ որպես այդպիսին ճանաչելուց, եւ ԿԳՆ-ն չգիտի, թե ինչ նմուշի դիպլոմ պետք է տա ակադեմիայի այս տարվա շրջանավարտներին:
Նախարարը հայտնեց նաեւ, որ ԿԳՆ-ն դիմել է դատարան` վիճարկելով ակադեմիայի ստեղծման հիմքերը, ու դատական պրոցեսի ժամանակ էլ փորձելու է պարզել, թե ինչպես են ծախսվել ակադեմիա մտած միլիոնավոր դոլարները: Դատական պրոցեսը սկսվելուց ընդամենը մի քանի օր առաջ արված սույն հայտարարությունները, սակայն, ակադեմիայի ղեկավարության կողմից դիտվում են իբրեւ ճնշում դատարանի վրա, իսկ կրթության նախարարը, ըստ էության, մեղադրվում է դիլետանտության մեջ, որն օդից վերցրած հայտարարություններ է անում` ապակողմնորոշելով անգամ ամենաբարձր իշխանություններին, եւ ակադեմիան սուտ տեղեկություններ տարածելու համար դիմելու է դատարան, քանի որ այս գործընթացները վնասել են ակադեմիայի բարի համբավը:
Դատական նիստին մնացել է ընդամենը 2 օր: Իսկ մինչ այդ երեկ իր հերթին ասուլիս էր հրավիրել Եվրոպական ակադեմիայի նորանշանակ ռեկտոր, ՕԵԿ անդամ Վիկտոր Մարտիրոսյանը` փորձելով հակափաստարկներ բերել ԿԳ նախարարի ասածներին: Պարոն Մարտիրոսյանը կրկին վկայակոչեց, թե ինչպիսի մարդկանց ներկայությամբ է բացվել ակադեմիան (հիշեցնենք, որ կարմիր ժապավենը կտրել է անձամբ Ռոբերտ Քոչարյանը), այնուհետեւ հիշեցրեց, որ ակադեմիան բացվել է կառավարության որոշմամբ, որտեղ հիմք են ընդունվել 3 միջպետական համաձայնագրեր, եւ բացի այդ, եղել են միջգերատեսչական համաձայնագրեր:
«Խոսել, թե ակադեմիայի ստեղծման հիմքերը բացակայում են, եւ կառավարությունը որոշում է կայացրել առանց հիմքերի, թե՛ մասնագիտական եւ թե՛ վարչական կառավարման առումով հիմնավոր չէ այն պարզ պատճառաբանությամբ, որ այստեղ ոչ օրինական որոշում կայացնելու մեջ ներքաշվում է ինքը` կառավարությունը»,- երեկ ասում էր ակադեմիայի ռեկտորը: Մեր այն հարցին, թե այդ դեպքում, ինչպե՞ս կարելի է բացատրել Ավստրիայի Մասնագիտական աջակցության ինստիտուտի աշխատակից Ռոյթինգերի եւ որպես հիմնադիր հանդիսացող մյուս համալսարանների շատ կոպիտ նամակները, որտեղ նրանք պահանջում են այլեւս չհիշատակել իրենց անունները, եւ կարո՞ղ է արդյոք ակադեմիայի ռեկտորը թվել հիմնադիրների անունները, Վիկտոր Մարտիրոսյանը պատասխանեց.
«Նույն այդ Ռոյթինգերը, նրա տնօրենը բազմաթիվ նամակներ ունեն գրած իրենց հետ բանակցություններ վարած Արթուր Բաղդասարյանին եւ բուհի պրոռեկտորին: Այդ նամակագրությունն ամբողջությամբ կներկայացվի դատարան»: Ըստ ռեկտորի, մեր երիտասարդությունը պետք է շնորհակալություն ասի Ա. Բաղդասարյանին, որ նա իր ներդրումը կատարել է ոչ թե կասկածելի կամ անորոշ բիզնեսներ զարգացնելով, այլ կրթական հաստատություններ հիմնադրելով: «Եւ պարտավոր ենք պահել էթիկայի կանոնները եւ պարտավոր ենք այդ ամենը գնահատել»,- երեկ ասում էր պրն Մարտիրոսյանը` թերեւս ակնարկելով ԿԳ նախարարին պատկանող «Վալեմ» հաստատությունը:
Ակադեմիայի ղեկավարության համար խիստ տարօրինակ է, որ ԿԳՆ-ն, որն այնտեղ իսկապես վերահսկողություն իրականացնելու իրավունք ունի, շատ հանկարծակի խիստ ակտիվացել է միայն այսօր, այն դեպքում, երբ ակադեմիան ստեղծվել է 2001-ին, եւ հայտնի է, թե ովքեր են այդ ընթացքում նախարարներ եղել: Բացի այս, աշխատանքային որեւէ թերացում նկատելու պարագայում, նախ, դրանք վերացնելու առաջարկություն է ներկայացվում, եւ եթե դա չի կատարվում, ապա նոր կարող է առաջ գալ դատարան դիմելու խնդիրը: Ակադեմիան, սակայն, իր գործունեության ողջ ընթացքում որեւէ դիտողություն կամ առաջարկություն չի ստացել:
«Բայց ակադեմիային չդիմած նախարարը միանգամից դատական հայցով մտնում է դատարան»,- երեկ նկատում էր Վիկտոր Մարտիրոսյանը: Այն հարցին, թե ինչպես է ստացվում, որ Ֆրանսիական համալսարանում, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը եւս Արթուր Բաղդասարյանն է, որեւէ խնդիրներ չեն ստեղծվում, իսկ Եվրոպականում` հակառակը, Վիկտոր Մարտիրոսյանը պատասխանեց. «Կարծում եմ, դա արդյունք է մեր մենթալիտետի մեջ նստած մի հիվանդության. մենք սիրում ենք ուրիշներին հաշվետու լինել: Ֆրանսիական համալսարանի հետեւում ուղիղ կանգնած է ֆրանսիական հանրապետությունն իր դեսպանով, սլավոնականի հետեւում` ՌԴ-ն: Այս բուհերի հետ հարցերը քննարկվում են ավելի պատասխանատու մակարդակով: Դա չպետք է լինի կրթական հաստատությունը գնահատելու չափանիշ»: