Օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոն, ԱԺ պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանը չի մասնակցելու Եվրոպայի 2020 թ. առաջնությանը: Այս մասին նա նշեց «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում: Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի 2019 թ. առաջնությունից Ջուլֆալակյանի բացակայությունն ամենանկատելիներից էր, եւ, ինչպես նա մեկնաբանեց, դա եղել է միայն մարզական որոշում:
«Քանի որ ըմբշամարտի ամբողջ աշխարհում, առնվազն ըմբշամարտի ավանդույթներ ունեցող երկրներում, դեկտեմբերից հունվար անցկացվող ազգային առաջնությունների նպատակը մայրցամաքային առաջնությունների համար թիմ հավաքելն է, իսկ մենք փետրվարին կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու նպատակ չունեինք (նկատի ունեմ՝ ես), որոշեցինք չմասնակցել այս առաջնությանը՝ իհարկե նախապես համաձայնեցնելով ե՛ւ ֆեդերացիայի, ե՛ւ ՀԱՕԿ-ի հետ:
Ամռանը Ջուլֆալակյանը հայտնվել էր հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտում բարձրացած մեծ աղմուկի կենտրոնում: Հավաքականում տարաձայնություններ էին առաջացել, թե ով պետք է աշխարհի 2019 թ. առաջնության 77կգ քաշային կարգում ներկայացնի ՀՀ-ն՝ նա՞, թե՞ Եվրոպայի բրոնզեմեդալակիր Կարապետ Չալյանը: Ջուլֆալակյանն ընդգծեց, որ ամռանը տեղի ունեցածը ոչ մի կապ չունի վերջին ստուգատեսը բաց թողնելու հետ:
«Իմ հիմնավորումը հետեւյալն էր, որ, եթե ես չեմ պայքարում ԵԱ-ին մասնակցելու համար, ինչո՞ւ ելույթ ունենամ ՀՀ առաջնությունում»,- ասաց նա:
Աշխարհի առաջնությանն ի վերջո մասնակցել էր Չալյանը, թեեւ հավաքականի ներքին ավանդույթի համաձայն՝ պետք է գնար նա, ով Եվրոպայի առաջնությունում արդյունք էր գրանցել, իսկ Ջուլֆալակյանը ԵԱ 2019-ից բրոնզով էր վերադարձել: ԱԱ-ում Չալյանը մեդալների համար չպայքարեց, բայց օլիմպիական ուղեգիր նվաճեց, որը, սակայն, անվանական չէ, երկրինն է, այսինքն՝ դեռ պետք է որոշվի՝ ով է օլիմպիական խաղեր գնալու: Չալյանը նույնպես չմասնակցեց ՀՀ առաջնությանը: Ավելի վաղ ՀԺ-ի հետ զրույցում գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար Էդուարդ Սահակյանը չէր մանրամասնել այս 2 ըմբշի բացակայությունը, ոչ էլ ասել էր՝ ինչպես են ընտրելու Տոկիո 2020-ի մասնակցին: Արսեն Ջուլֆալակյանը նշեց, որ այդ մասով հավաքականում որոշում կա:
«Ըստ պայմանավորվածության՝ մասնակցելու ենք միջազգային մրցաշարի, ով հաղթի, նա էլ կգնա օլիմպիական խաղեր»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ իրենք երկուսն էլ պետք է հանդես գան նույն մրցաշարում, սակայն դեռ որոշված չէ, թե որում:
Ինչ վերաբերում է Եվրոպայի առաջնությանը չմասնակցելուն, ապա պատճառը Տոկիո 2020-ն է: Սովորաբար օլիմպիական խաղերից առաջ մարզիկները կենտրոնանում են հենց դրա վրա, ու ամենակարեւորը դառնում է ոչ թե խոշոր մրցաշարում մեդալ նվաճելը, այլ օլիմպիական խաղերին պատշաճ պատրաստվելը: Ջուլֆալակյանը հենց այս պատճառով է բաց թողնում նաեւ ԵԱ-ն:
«Նպատակը օլիմպիական խաղերն են, եւ ուզում եմ հատուկ պատրաստվել հենց դրան, նախ՝ նվաճեմ տեղս օլիմպիական ազգային հավաքականում, ապա՝ հենց խաղերին լավագույնս մասնակցեմ»,- ասաց նա:
ՀՀ առաջնությունից հետո հունահռոմեական ոճի ըմբիշները դեկտեմբերի 11-ից հավաք են անցկացնելու Ծաղկաձորում: Օլիմպիական 2020 թվականը նրանք սկսելու են երեւանյան հավաքով ու միջազգային մրցումներով: