Կմնամ, եթե Մելիքբեկյանը մնա. ասել է ՀՖՖ հայտնի իսպանացի տեխնիկական տնօրենը
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի տեխնիկական տնօրեն Խինես Մելենդեսը կշարունակի աշխատանքը, եթե գլխավոր քարտուղար Արմեն Մելիքբեկյանը մնա ՀՖՖ-ում: Իսպանացի ճանաչված մասնագետն այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 9-ին, ասաց լրագրողների հետ զրույցում: Նա ընդգծեց, որ իր համար հավատարմությունը շատ կարեւոր է:
«Եթե Արմեն Մելիքբեկյանը մնա, այո՛ կմնամ, եթե նա նախագահ դառնա, ես կմնամ: Սա հավատարմության հարց է: Պետք է հավատարիմ լինեմ այն մարդուն, որն ինձ այստեղ է բերել»,- ասաց նա:
Մելենդեսն Իսպանիայի ֆեդերացիայի աշխատանքը թողել ու ՀՀ է եկել 2018 թ. դեկտեմբերին: Նա համակարգում է ՀՀ տարբեր տարիքային հավաքականների աշխատանքը: Բացի այդ՝ ֆուտբոլի զարգացման ծրագիր է կազմել, որից կարող են օգտվել բոլոր ակումբները: Արդեն հանդիպել է ՀՀ Բարձրագույն խմբի ու Առաջին խմբի առաջնությունների մի շարք ակումբների, այդ թվում՝ «Փյունիկի», «Արարատ-Արմենիայի», «Ալաշկերտի» ներկայացուցիչների հետ: Յուրաքանչյուր ակումբ, որը կցանկանա, կարող է դիմել ՀՖՖ, ստանալ այդ ծրագիրը եւ աշխատել դրանով:
«Սա չի նշանակում, որ պարտադրում ենք ծրագիրը: Սա նրա համար է, որ կարողանանք միասին աշխատել, նույն ուղղությամբ: Իսկ մարզիչներն ազատություն ունեն աշխատելու այնպես, ինչպես ուզում են»,- ասաց նա:
Մասնագետը կարծում է, որ իրենց աշխատանքը դեռեւս մոտ 15% արդյունք է տվել: Դա, ըստ նրա, քիչ է, սակայն ինչ-որ նկատելի փոփոխություններ կան: Պատմեց, որ վերջերս ներկա է եղել «Ուրարտու 2» - «Ակադեմիա» հանդիպմանը, որն «Ակադեմիայի» խաղացողները հաղթել են 2:1 հաշվով՝ լինելով մրցակիցներից 2 տարի փոքր: Մելենդեսը նշեց, որ իրեն ավելի շատ ուրախացրել է խաղը, այլ ոչ թե հաշիվը, քանի որ ֆուտբոլիստները կարողացել են խաղալ մեկ հպումով, ինչպես Անդրես Ինյեստան ու Չավին: Ամեն դեպքում, նա ընդգծեց, որ երկարաժամկետ արդյունքի համար պետք է սպասել:
«10 տարի է պահանջվում՝ լավ խաղացող ձեւավորելու համար: Միասին աշխատելով՝ 6-7 տարի անց 2006 թ. ծնվածների մեջ կունենանք լավ խաղացողներ: 2006-2007 թթ. ծնված սերունդը շատ լավն է: Եթե շարունակենք այսպես աշխատել, անկասկած, լավ սերունդ կունենանք: 15 տարի առաջվա սերունդը... դե, լավ են աշխատել, բայց՝ ոչ համակարգված: Այդ սերնդում չեմ տեսնում Հենրիխ Մխիթարյան, Կարլեն Մկրտչյան, Կամո Հովհաննիսյան... 6-7 խաղացողներ կան 21 տարեկանների մեջ, որոնք կարող են առաջընթաց գրանցել: Միասին աշխատելով՝ կստացվի, սակայն մոտ ապագայում արդյունքներ ունենալը շատ դժվար կլինի, քանի որ հիմք չկա»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ համբերություն է պետք, իսկ առանց համբերության ամեն ինչ փլուզվում է:
Մելենդեսը նշեց, որ ինքն ամեն ինչ հաղթել է: Նոր հաղթանակներ գրանցելու կարիք չունի, պարզապես շատ կցանկանա, որ հայկական ֆուտբոլը հաջողություններ ունենա, եւ ապագայում հիշեն, որ մի իսպանացի այդ հարցում իր ներդրումն է ունեցել: Նա նաեւ անդրադարձավ իրենց ուղղված մեղադրանքներին՝ ասելով, որ ինքն ու իր թիմն այստեղ չեն եկել պարզապես ժամանակ անցկացնելու:
«Մենք վատ մարդիկ չենք: Ես վատ մարդ չեմ ու չեմ եկել արձակուրդ անցկացնելու»,- ասաց նա:
Այս օրերին՝ դեկտեմբերի 9-ին ու 10-ին, ՀՖՖ-ն Հայաստանում անցկացնում է մարզչական արտոնագրերի թարմացման դասընթաց: Իրենց փորձով կիսվում են մի շարք հայտնի մասնագետներ, այդ թվում՝ «Ռեալի» նախկին 2-րդ մարզիչ Այտոր Կարանկան, «Լիդզ Յունայթեդի» տնօրեն Վիկտոր Օրտան եւ այլն: Նրանք, ինչպես լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՖՖ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Արթուր Ազարյանը, եկել են անվճար, ու նրանց հրավիրելու գործում իր դերն է ունեցել Խինես Մելենդեսը: