Հղի կանանց ավելի քան 70 տոկոսն ամեն օր ենթարկվում է երկրորդային ծխի ազդեցությանը․ առողջապահության փոխնախարար
Ներկայում ծխում է չափահաս տղամարդկանց կեսից մի փոքր ավելին՝ 52 տոկոսը, կանանց՝ 2-3 տոկոսը։ Ազգային ժողովում՝ «Ծխախոտային արտադրատեսակների եւ դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետեւանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման եւ կանխարգելման մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ, ասաց առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը։
Նա նշեց, որ համաձայն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության 2016-2017 թվականների տվյալների՝ Հայաստանում ծխում է բնակչության 28 տոկոսը։ Փոխնախարարի խոսքով՝ հարցվածների կեսից ավելին ասել է, որ ենթարկվել է ծխելու երկրորդային ներգործության իր տանը, իսկ կանանց 21 եւ տղամարդկանց 32 տոկոսը՝ աշխատավայրում։ Նաեւ արձանագրվել է, որ հղի կանանց ավելի քան 70 տոկոսն ամեն օր ենթարկվում է երկրորդային ծխի ազդեցությանը»,- նշեց Նանուշյանը։
Հիշեցնենք, որ այս օրինագծով ծխախոտի օգտագործման արգելք է սահմանվում փակ տարածքներում։ Սահմանափակումներ կլինեն հանրային տրանսպորտում, մանկական խաղահրապարակներում, առողջապահական, կրթական, մշակութային հաստատություններում։ Որոշակի կարգավորումներ են նախատեսվում նաեւ ծխախոտի վաճառքի եւ ծխախոտային արտադրանքի առաջխաղացման եւ գովազդի սահմանափակման ուղղությամբ։
Օրենքների նախագծերի փաթեթում ընդգրկված «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով նախատեսվում է, որ մասնավորապես մասնավոր ավտոմոբիլային տրանսպորտային միջոցի վարորդի կողմից տրանսպորտային միջոցի ընթացքի ժամանակ ծխախոտային արտադրատեսակ կամ ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչներ օգտագործելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:
Ծխախոտային արտադրատեսակի կամ ծխախոտային արտադրատեսակի փոխարինիչների օգտագործման կամ դրանց օգտագործման սահմանափակման արգելքը խախտելը, բացառությամբ սույն օրենսգրքի 135.1, 135.2 հոդվածների, առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից երկուհարյուրապատիկի չափով, իսկ ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ հիսունապատիկի չափով: Նույն արարքն այն պաշտոնատար անձի կողմից կատարելը, որը նշված խախտման համար վարչական տույժի է ենթարկվել երեք ամսվա ընթացքում, առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված վարչական տույժի կրկնակի չափով:
Օրենքով նախատեսված դեպքերում հաստատությունների կամ հիմնարկների կամ վայրերի կամ տարածքների տեսանելի հատվածներում ծխախոտային արտադրատեսակների կամ ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչների օգտագործման արգելքի մասին տեղեկատվություն պարունակող ցուցանակների բացակայությունն առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով: