Գարդասիլ պատվաստանյութը ներկրվելուց առաջ լաբորատոր փորձաքննություն է անցել Նիդերլանդներում
Հայաստան ներկրված մարդու պապիլոմավիրուսային վարակի դեմ գարդասիլ պատվաստանյութն արտադրվել է ամերիկյան «Մերկ» ընկերության կողմից 2016 թվականի հոկտեմբերի 12-ին՝ երեք տարի պիտանիության ժամկետով։   Պատվաստանյութի ամբողջ խմբաքանակը մինչեւ Հայաստան ներկրվելը փաստաթղթային եւ լաբորատոր փորձաքննություն է անցել Նիդեռլանդներում։
Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը: Հավելում է, որ եվրոպական այս երկրում ոլորտը կանոնակարգող մարմնի՝ Հանրային առողջության եւ շրջակա միջավայրի ազգային ինստիտուտի կողմից կատարվել է պատվաստանյութի արտադրության ամփոփիչ պրոտոկոլի փորձաքննություն։  34.700 դեղաչափ պատվաստանյութի լաբորատոր հետազոտության արդյունքում տրամադրվել է համապատասխանության սերտիֆիկատ N 171337 (նկարում)։
Սերտիֆիկատում նշվում է, որ N 013326 սերիայի պատվաստանյութը, որը ներկրվել է ՀՀ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի միջոցով, համապատասխանում է ազգային եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ուղեցույցի Ա մասի պահանջներին, որոնք ապահովում են գենային ինժեներիայի ճանապարհով ստացված (ռեկոմբինանտ) վիրուսանման մասնիկներ պարունակող պատվաստանյութի անվտանգությունն ու արդյունավետությունը։
Սերտիֆիկատը նաեւ հավաստում է, որ պատվաստանյութի այս խմբաքանակն արտադրվել է կենսաբանական արտադրանքի հիմնական սկզբունքներին եւ պատշաճ արտադրական գործընթացին համահունչ։
Նշենք, որ ռեկոմբինանտ պատվաստանյութերը ներկայումս համարվում են ամենաանվտանգն ու արդյունավետը։ Հայաստանում 2000 թվականից  ռեկոմբինանտ պատվաստանյութ կիրառվում է հեպատիտ Բ-ի կանխարգելման նպատակով մինչեւ մեկ տարեկան երեխաների շրջանում։
Ինչպես պարզաբանեց Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը, Հայաստանում պատվաստանյութերի փորձաքննություն առհասարակ չի իրականացվում: Բոլոր տեսակի պատվաստանյութերը ներկրվում են ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի միջոցով, որն էլ պատվիրում է անհրաժեշտ փորձաքննությունները:
Արդեն տեղեկացրել ենք, որ այս տարվա դեկտեմբերի 11-ից պետությունը ծրագրել է պատվաստումներ սկսել 13 տարին լրացած աղջիկների շրջանում՝ պապիլոմավիրուսային վարակի դեմ: Նշվում է, որ հենց այդ վարակն է դառնում արգանդի վզիկի քաղցկեցի պատճառ՝ խլելով բազմաթիվ կյանքեր:
Պետության այս ձեռնարկը, սակայն լուրջ դժգոհությունների է բախվել: Շատերը համոզված են, որ «Գարդասիլով» պատվաստումը հղի է բազմաթիվ վտանգներով, այդ թվում՝ չբերության: ՀՀ առողջապահության նախարարությունն այդ մտահոգությունները հիմնավոր չի համարում: