13 տարին լրացած աղջիկների այն ծնողներից, որոնք թույլ չեն տա իրենց երեխաներին պատվաստել պապիլոմավիրուսի դեմ, ամբուլատորիաներում կամ պոլիկլինիկաներում կպահանջեն այդ հրաժարումը ձեւակերպել գրավոր:
Ի սկզբանե պատվաստումներից հրաժարվող ծնողների համար գործել է օրինակելի ձեւ, որը նրանք ուղղակի ստորագրել են: Հետագայում կարգը փոխվել է եւ որոշվել, որ ծնողները պետք է այդ մասին գրեն անձամբ:
ՀՀ առողջապահության նախարարության իմունիզացիայի ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը, մեզ հետ զրույցում անդրադառնալով փոփոխության անհրաժեշտությանը, նշեց, որ ծնողները հաճախ ստորագրում էին՝ առանց այդ օրինակելի ձեւը կարդալու:
«Պատվաստումից հրաժարվելու օրինակելի ձեւը այլեւս չի գործում, որովհետեւ դա իրեն չարդարացրեց. ուղղակի ներկայացնում էինք ծնողին, եւ ծնողը, առանց գիտակցելու, թե ինչի համար է ստորագրում, ստորագրում էր: Ու դրանից հետո, եթե երեխան հիվանդանում էր կոնկրետ հիվանդությունով, արդեն ծնողի մոտ հարց էր առաջանում, որ ինքը ոչ մասնագետ է եւ կարիք ուներ ավելի մանրամասն բացատրությունների, որպեսզի շուտափույթ որոշում չկայացներ: Սա էր պատճառը, որ օրինակելի ձեւը հանվեց եւ ազգային մեթոդական ուղեցույցներում պահանջվեց բուժաշխատողից՝ ծնողին բանավոր ներկայացնել ամբողջական տեղեկատվությունը»,- ասաց Գայանե Սահակյանը:
Մանկաբույժները պարտավոր են իրենց սպասարկման տարածքի այն երեխաների համար, որոնք ծնվել են 2004 թվականի հուլիսի 1-ին եւ դրանից հետո, պատվաստումների պլանավորման տետրում պատվաստման օր նշանակել եւ այդ մասին տեղեկացնել ծնողին:
«Դրա հետ մեկտեղ ինքը պարտավոր է ծնողի հետ աշխատել, ծնողին տեղեկացնել՝ ինչի համար ենք պատվաստում, ինչ հակացուցումներ ունի, ինչ հնարավոր հետպատվաստումային ռեակցիաներ ենք ակնկալում, եւ եթե ծնողը հրաժարվի, ինչ հնարավոր բարդություններ կարող են առաջանալ հիվանդությունների առումով: Այսինքն, պետք է ներկայացնի ե՛ւ պատվաստման, ե՛ւ հիվանդության հետեւանքները: Պատվաստումից հրաժարվող ծնողին մեր պահանջն է լինելու՝ ինքն անպայման նշի, որ տեղյակ է, թե աղջկա մոտ այդ վիրուսով հարուցված ինչ հիվանդություններ կարող են զարգանալ»,- մանրամասնեց Իմունականխարգելման ծրագրի ղեկավարը:
Շեշտադրվում է, որ պապիլոմավիրուսի դեմ պատվաստումը կանխարգելում է արգանդի պարանոցի քաղցկեղը: Նշվում է նաեւ սեռական գորտնուկները, պապիլոմատոզ շնչառական ռեցիդիվ վիճակները կանխարգելելու մասին:
Պապիլոմավիրուսի դեմ պատվաստումների մեկնարկը կտրվի դեկտեմբերի 11-ին:
Ծնողներից ձեռագիր ու մանրամասն հրաժարում պահանջելու պատճառներից մեկն էլ, ըստ Գայանե Սահակյանի, այն է, որ այդպիսով իրենք կհամոզվեն, որ բժիշկը ծնողների հետ զրուցում է թեմայի շուրջ եւ նրանց տրամադրում անհրաժեշտ տեղեկատվություն: