ԱԺ Բարգավաճ Հայաստան խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակային համակարգի ներդրման մասին օրենքի նախագծին: Նախագծի վերաբերյալ Ազգային ժողովում մեկնարկած երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ այդ մասին հայտարարեց խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
«ՍԴ շուրջ ստեղծված այս էպոպեայի ընթացքում այդպես էլ որեւէ հիմնավորում չբերվեց, թե ինչու պետք է ՍԴ այս դատավորներն ուղարկվեն չակերտավոր վաստակած հանգստի: Այո՛, այս նախագծով դուք լեգիտիմացնում եք պորտաբուծությունը, դուք մարդկանց, ում համարում եք հանցագործ… այստեղ գնահատական հնչեց, որ նրանք հանցագործ են, որ նրանց պետք է այրել, նրանց պետք է գնդակահարել, դուք պարգեւատրում եք: Պարգեւատրում եք տարիներ շարունակ հսկայական գումարներով: Սա ալոգիկ է, այստեղ իրավական մոտիվացիա չկա, սա ամբողջապես քաղաքական պրեսինգ է մի կառույցի վրա, որի հետ իրավական ճանապարհով հաշվեհարդար տեսնել դուք չեք կարողանում, եւ, բնականաբար, գնում եք քաղաքական այս գործարքի ճանապարհով»,- հայտարարեց Զոհրաբյանը:
Ըստ նրա՝ քննարկումների ողջ ընթացքում որեւէ իրավական հիմնավորում չի հնչել, հնչել է քաղաքական հիմնավորում՝ դուք մեր դուրը չեք գալիս, դուք պետք է գնաք: Քիչ առաջ պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանն էլ հայտարարել էր, որ «Լուսավոր Հայաստանը» դեմ է քվեարկելու:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ-ում առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց օրենքի նախագիծը: Դրանով նախատեսվում է, որ, եթե Սահմանադրական դատարանի դատավորները, այդ թվում՝ նախագահ Հրայր Թովմասյանը, մինչև 2020 թվականի հունվարի 31-ը հրաժարական տան, ապա մինչեւ իրենց պաշտոնավարման ժամկետի լրանալը կստանան իրենց աշխատավարձի չափով կենսաթոշակ: