ԿԳՄՍ փոխնախարար Գեւորգ Լոռեցյանին կալանավորելու որոշումը բողոքարկվել է Վերաքննիչ դատարան
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի փոխնախարար Գեւորգ Լոռեցյանին կալանավորելու՝ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը բողոքարկվել է Վերաքննիչ դատարան: Տեղեկությունը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հաստատեց Լոռեցյանի պաշտպան Լեւոն Սահակյանը: Նա հավելեց, որ առայժմ իրենք նորություններ չունեն:
ԿԳՄՍ սպորտի գործով փոխնախարարին ԱԱԾ-ն բերման էր ենթարկել դեկտեմբերի 4-ին, ապա՝ առանձնապես խոշոր չափերի կասկածանքով ձերբակալել: Օրեր առաջ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել էր նախաքննական մարմնի միջնորդությունը եւ երկու ամսով կալանավորել նրան: Ինչպես հայտնի է, Լոռեցյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ եւ չի ընդունում մեղադրանքը:
Այս ընթացքում նախարարությունում նրա պարտականությունները բաշխված են այլ պաշտոնյաների միջեւ: Ինչ վերաբերում է լիազորությունները կասեցնելուն, ապա ՀԺ-ի հետ զրույցում ԿԳՄՍ նախարարի մամուլի քարտուղար Անժելա Կժդրյանը նշեց, որ իրենք նման որոշում չեն ստացել:
«Նման դեպքերում դատախազը կամ դատախազի համաձայնությամբ քննիչը որոշում են կայացնում պաշտոնատար անձի լիազորությունները ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին ու այդ որոշման մասին տեղեկացնում գործատուին: Մենք նման որոշում չենք ստացել»,- ասաց նա:
Դեկտեմբերի 4-ին, նույնպես առանձնապես խոշոր չափերի կասկածանքով, բերման էին ենթարկվել եւ ձերբակալվել Լոռեցյանի վարորդն ու ՀՀ-ում գործող ֆուտբոլային ակումբներից մեկի նախագահը: Վերջինս միաժամանակ նաեւ մի շարք մատակարարող ընկերությունների փաստացի ղեկավար է: