Ներխուժել են «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրություն. ոստիկաններն այս պահին դեպքի վայրում են
Երեկ գիշերը անհայտ անձը կամ անձինք ներխուժել են «Ժողովուրթ» օրաթերթի խմբագրություն եւ տակնուվրա արել:
Ոստիկանության լրատվական բաժնի աշխատակից Զարզանդ Գաբրիելյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց, որ այսօր առավոտյան՝ ժ. 11:44-ին, ոստիկանություն ահազանգ է ստացվել, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրությունը տակնուվրա է արված: Այս պահին ոստիկանները դեպքի վայրում են:
«Ֆակտոր»-ի հետ զրույցում օրաթերթի խմբագիր Քնար Մանուկյանն ասաց, որ կատարվածը որակում է լռեցնելու, վախեցնելու, հոգեբանորեն ճնշելու փորձ. «Միայն կարող եմ փաստել, որ վաղ առավոտյան լրագրողներից մեկը դուռը բացել է, տեսել է՝ ներսում տակնուվրա իրավիճակ է, առաջին հայացքից որեւէ իր տարված չէ, այսինքն՝ ակնհայտ է, որ սա գողություն չէ, ենթադրյալ հանցագործներին այլ բան է հետաքրքրել, ու ես չգիտեմ՝ դա տարել են թե ոչ: Խմբագրությունում կան բազմաթիվ իրեր, թանկարժեք տեխնիկա, որը հանգիստ կարող էին տանել, բայց ըստ էության, որեւէ իր տարված չէ»:
Հարցին, թե ինչ կասկածներ ունի ինքը՝ հաշվի առնելով, որ վերջերս խմբագրությունը հրապարակել էր Մարտի 1-ի գործով Սերժ Սարգսյանի ցուցմունքը, եւ դա զայրացրել էր իրավապահներին, Քնար Մանուկյանն ասաց. «Այս պահին հստակ չեմ կարող կապել իշխանության հետ, բայց կասկածներս ամեն տեղ տանում են: Ես արդեն հայտնել եմ, որ մոտ օրերս հարցաքննվել եմ այդ ցուցմունքները հրապարակելու գործի շրջանակում, բայց նախաքննական գաղտնիությունից ելնելով՝ ավել բան չեմ կարող հայտարարել, համենայն դեպս, իմ խախտված իրավունքների հարցով դիմել եմ Մարդու իրավունքների պաշտպանին»:
Խմբագրի խոսքով՝ սա լրատվամիջոցին ճնշելու մոտեցում է, որը լավ տեղ չի տանում. «Հիմա ես ամեն ինչ կասկածում եմ՝ իրավապահների կողմից վախեցնելու փորձ, զգուշացնելու փորձ, ամեն ինչ, բայց ոչ գողություն: Եթե նախկին իշխանության ժամանակ մտան իմ բնակարան, փորձեցին ինձ բերման ենթարկել, հիմա մտնում են խմբագրություն, իմ աշխատասենյակ, ապօրինի խուզարկություն կատարում»:
«ժողովուրդ» օրաթերթի լրագրողներից Սոնա Գրիգորյանն էլ հայտնեց, որ մուտքի մոտ եղած տեսախցիկը պոկել, տարել են. «Առավոտյան մեր աշխատակիցը եկել է, տեսել է, որ ներսում խառնաշփոթ է, քարուքանդ են արված սեղանների դարակները, տեխնիկան, ամեն ինչ, առաջին հայացքից տպավորություն է, թե ինչ-որ բան են փնտրել, զննել են ողջ տարածքը, հատկապես՝ խմբագրի աշխատասենյակը»:
«Ժողովուրդ»-ի նախկին խմբագիր, այժմ ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն էլ լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ կատարվածը միանշանակ խոսքի ազատւթյան դեմ ուղղած կոնկրետ ակցիա է. «Ես տեսնում եմ, որ առավոտից մեր լրագրողներից մեկը լացում է, մյուսը բարկացած ինչ-որ բան է փորձում պարզել, այսինքն՝ լրագրողի օրինական ախատանք խոչընդոտված է, մենք չենք կարողանում պայմաններ ստեղծել՝ նրանց աշխատանքի համար, ինչը արդեն իսկ մտահոգիչ է»:
Թագուհի Թովմասյանը հայտնեց, որ խորհրդարանի իր գործընկերների հետ պայմանավորվել են հայտարարություն պատրաստել եւ դիմել իրավապահներրին, որպեսզի կատարվածը օր առաջ բացահայտվի:
Ոստիկաններից բացի այս պահին խմբագրությունում են նաեւ ՄԻՊ աշխատակիցներ, պատգամավորներ: