«Իմ քայլը» խմբակցությունը երեկ փակ հանդիպում է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ։ Հանդիպումը կայացել է ՀՀ եւ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների միջեւ Ստեփանակերտում տեղի ունեցած համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 14-րդ նիստից եւ ՊԲ մի շարք զորամասեր ՀՀ ԱԺ պատգամավորների այցից հետո:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Արցախ կատարած այցի ընթացքում այցելել են տարբեր զորամասեր, զրուցել սպաների, հրամանատարության հետ, եւ իրենց դրական դիտարկումներն էլ ցանկություն են ունեցել քննարկել նախարարի հետ․
«Մենք ուզում էինք խոսել մեր դիտարկումների, ընդ որում՝ դրական դիտարկումների մասին, եւ ցանկություն ունեինք որոշակի քննարկում ունենալ՝ հետագա պլանների հետ կապված։ Նաեւ փոխադարձ կարծիքներ լսեցինք առանձին հարցերի շուրջ։ Պատգամավորներն իրենց հարցերը հնչեցրին»,- ասաց խմբակցության ղեկավարը՝ հավելելով, որ գոհ են աշխատանքային այդ հանդիպումից եւ պատրաստվում են պարբերական հանդիպումներ ունենալ թե՛ Արցախի խորհրդարանի ներկայացուցիչների, թե՛ պաշտպանության նախարարի հետ․
«Մեր երկու երկրների անվտանգության հետ կապված հարցերում մեր բոլոր քայլերը պետք է լինեն համադրված եւ հակասության մեջ չլինեն։ Նաեւ դրա համար մենք պարբերաբար հանդիպելու ենք Արցախի մեր գործընկերների, նախարարի հետ»,- ընդգցեց ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարը։
Մեր հարցին՝ դրական դիտարկումներ եղել են, իսկ մտահոգություննե՞ր, Լիլիթ Մակունցը պատասխանեց, որ ոչ թե եղել են մտահոգություններ, այլ աշխատանքներն ավելի արդյունավետ կազմակերպելու վերաբերյալ հարցադրումներ ու առաջարկներ։ Նրա պնդմամբ՝ հնչեցված բոլոր հարցերը սպառիչ պատասխաններ են ստացել, նախարարն էլ նշել է, որ արդեն իսկ մի շարք խնդիրներով զբաղվում, մյուսներով էլ՝ զբաղվելու են։
«Իմ քայլը» խմբակցությունը առաջիկայում նախատեսում է հանդիպումներ ունենալ նաեւ մյուս նախարարների հետ՝ քննարկելու այն հարցերը, որոնք հանրային քննարկման տիրույթում են։
Նշենք, որ դեկտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ պատգամվորներն այցելել էին Արցախի Հանրապետություն, որտեղ երկու երկրների խորհրդարանների խոսնակների գլխավորությամբ տեղի է ունեցել համատեղ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստ։ Իսկ օրակարգում ընդգրկված հարցերը վերաբերել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ խոսույթի ձեւավորմանը եւ Հայաստանի Հանրապետությունում սպասվող բարեփոխումներին` բարձրագույն կրթության եւ գիտության ոլորտներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցի շրջանակում այցեր են եղել նաեւ Պաշտպանության բանակի մի շարք զորամասեր: