Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն ուսումնասիրում է պաշտոնյաների հայտարարագրերը․ որոշակի խախտումներ են հայտնաբերվել
Նորաստեղծ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն արդեն սկսել է պաշտոնյաների հայտարարագրած եկամուտների ուսումնասիրությունը։ «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը։
Ուսումնասիրության ընթացքում հանձնաժողովականները նույնիսկ հասցրել են որոշ խախտումներ արձանագրել պաշտոնյաների եկամուտների մասին տվյալներում, սակայն դրանց վերաբերյալ առավել մանրամասն հանձնաժողովը կխոսի ավելի ուշ։
Հանձնաժողովը, որն, ըստ էության, փոխարինում է Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին, իր աշխատանքները սկսել է նախորդ տարվա նոյեմբերից։ Կառույցը մինչեւ դեկտեմբերի 19-ը գումարել է 4 նիստ եւ կայացրել է 7 որոշում: Հարուցվել է նաեւ երկու վարույթ, որոնցից մեկը վերաբերում է Հաշվեքննիչ պալատի անդամ Կարեն Կարապետյանի կողմից էթիկայի կանոնների խախտման դեպքին, իսկ մյուսը՝ Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին՝ նրա կողմից անհամատեղելիության պահանջների առերեւույթ խախտման հիմքով։ Ընդ որում՝ նշյալ վարույթը հարուցվել է հենց Հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ:
Կառույցն այս ընթացքում որոշում է կայացրել մի շարք դիմումներ վերադարձնելու մասին, նաեւ որոշել է առանց քննության թողնել «Քաղաքացիական գիտակցություն» ազատական հասարակական կազմակերպության նախագահ Նարեկ Սամսոնյանի ներկայացրած՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից վարքագծի սկզբունքները (բարեկրթություն եւ հարգալիություն) խախտելու վերաբերյալ դիմումը։
Հանձնաժողովի անդամների ընտրության օրվանից մինչ օրս ամենատարբեր շրջանակներից կարծիքներ են հնչել, որ կառույցը չի կարող անկախ գործել, քանի որ հանձնաժողովականներին ընտրում են պատգամավորները։ Քննադատները հարց են հնչեցնում՝ այդ դեպքում ինչպե՞ս կարող են նրանք անաչառ ուսումնասիրել պաշտոնյաների եկամուտները, վարույթներ հարուցել։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը, սակայն, եւս մեկ անգամ վստահեցնում է՝ Հանձնաժողովը որեւէ տեսակի կաշկանդվածություն չունի իր գործառույթները պատշաճ իրականացնելիս։
Նրա պնդմամբ՝ այս հարցի վերաբերյալ բոլոր շահարկումներն անհիմն են. «Խնդիրը, որպես այդպիսին, բարձրացվել է քաղաքական հնարավոր ազդեցության տեսանկյունից, դա վերաբերել է հանձնաժողովի ձեւավորման սկզբունքին, բայց ֆունկցիոնալ անկախության տեսանկյունից առայժմ որեւէ ողջամիտ փաստարկ ներկայացված չէ։ Մենք, որպես հանձաժողով, պատասխանատու ենք ֆունկցիոնալ անկախության համար, իսկ որպես անձեր եւ կոլեգիալ մարմին՝ կազմավորման հետ կապ չունենք»։
Անդրադառնալով պաշտոնյաների հայտարարագրերի վերանայմանը՝ Հարությունյանը մեր զրույցում ասաց, որ 2018-19 թվականներին պաշտոնի ստանձնման եւ դադարեցման ժամանակ ներկայացրած եկամուտներն ուսումնասիրելու գործընթացն իրենց ամենօրյա աշխատանքի մասն է։ Իսկ ինչ վերաբերում է 2019 թ. տարեկան հայտարարագրերին՝ Հանձնաժողովի նախագահն ասաց, որ զբաղված են նոր ձեւանմուշի եւ դրա հիման վրա համապատասխան էլեկտրոնային բազայի ստեղծման աշխատանքներով։ Սույն թվականի մարտի 31-ը տարեկան հայտարարագրերը ներկայացնելու վերջնաժամկետն է։ Հարությունյանն ասաց, որ ձեւանմուշն ու էլեկտրոնային հարթակը պատրաստ կլինեն արդեն այս ամսվա վերջին, եւ, ըստ այդմ, հայտարարատու պաշտոնյաները առնվազն երկու ամիս կունենան իրենց հայտարարագրերը ներկայացնելու համար։
Նշենք, որ գործընթացային առումով պաշտոնատար անձանց եկամուտների հայտարարագրերում հնարավոր խախտում հայտնաբերելու դեպքում հանձնաժողովը վարույթ է հարուցելու, որի շրջանակում համապատասխան գործողություններ են իրականացվելու, անձն էլ կարգապահական պատասխանատվության է ենթարկվելու եւ դրամական տուգանքի։
Իսկ ոչ ճշգրիտ տվյալներ հայտնաբերելու դեպքը միանշանակ չէ, քանի որ, ինչպես պարզաբանեց Հայկուհի Հարությունյանը, լինում են դեպքեր, երբ տեխնիկական խնդիր է լինում կադաստրային տվյալների հետ կապված։ Սակայն եթե եկամուտ կամ գույք թաքցնելը եղել է դիտավորությամբ, ապա այդ դեպքում խախտումը դառնալու է իրավապահ մարմինների գործունեության առարկան, եւ նյութերը հանցագործության հատկանիշների հիմքով ուղարկվելու են համապատասխան մարմիններին։
Իսկ ահա Հաշվեքննիչ պալատի անդամի եւ Երեւանի քաղաքապետի վերաբերյալ հարուցված վարույթները ուսումնասիրման փուլում են։ Դրա համար նախատեսված է 90-օրյա ժամկետ։ Հանձնաժողովականները դեռ պետք է համապատասխան պարզաբանումներ ստանան նշված անձանցից, ուսումնասիրեն դրանք, կատարեն հարցադրումներ, ապա գնահատական տան։ Հարցապնդումների համար էլ անհրաժեշտ տվյալները ստացել են, իսկ ՀՊ անդամ Կարեն Կարապետյանն արդեն իսկ սեփական նախաձեռնությամբ որոշակի պարզաբանում է ներկայացրել։ Վերջնական որոշման համար դեռ անելիքներ կան։