Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի հարցով դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մնացական Հարությունյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ «5-րդ» ալիքի սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի հարցով որոշում կայացնելու:
Այն կհրապարակվի վաղը՝ ժամը 16:00-ին:
Լրագրողների հետ զրույցում Արմեն Թավադյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն ասաց, որ իր պաշտպանյալը նիստին ներկա էր, սակայն հայտարարությամբ հանդես չեկավ:
Հարցին՝ Թավադյանի դեմ ցուցմունք տված անձը Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից ներկայացած Վարուժան Մկրտչյա՞նն է, պաշտպանը պատասխանեց. «Դա միակ հնարավոր տարբերակն է, քանի որ գործով անցնող ուրիշ անձ չկա: Դատական նիստին մենք բարձրաձայնել ենք նաեւ հարցը, թե ինչու է նույն արարքի մեջ մեղադրվող անձը ազատության մեջ, սա ամենեւին չի նշանակում, թե ցանկանում ենք՝ նրան կալանավորեն, մենք խոսում ենք հավասար վերաբերմունքի մասին»:
Պաշտպանի խոսքով՝ Թավադյանի նկատմամբ խտրական վերաբերմունք կա. «Անձին շարունակում են կալանավորել ցուցմունք կորզելու համար, եւ քանի որ հաջողվել է այդ ցուցմունքը ստանալ, նա ազատության մեջ է»: Հովհաննես Խուդոյանը շեշտեց, որ Արմեն Թավադյանն առհասարակ որեւէ ցուցմունք չի տվել եւ չի ցանկացել շփվել Հատուկ քննչական ծառայության հետ. «Շփումը եղել է այնքանով, որքանով պարտականություններն են թելադրում: Իմ գնահատմամբ՝ ըստ վարույթն իրականացնող մարմնի՝ պարոն Թավադյանը պետք է կալանավորված մնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ ցանկալի ցուցմունք չի տվել»:
Թավադյանի խափանման միջոցի հարցով բողոքի քննությունը սկսվել էր այսօր:
Արմեն Թավադյանը մեղադրվում է կազմակերպված խմբի կողմից վկային կամ տուժողին սուտ ցուցմունք տալու նպատակով կաշառելու մեջ: Դեկտեմբերի 24-ին նա նույն կասկածանքով բերման էր ենթարկվել, ապա՝ ձերբակալվել: Նույն քրեական գործի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանին, որը, ըստ Ոստիկանության տեսանյութի, Մարտի 1-ի գործով տուժողին գումարի եւ հետագայում պաշտոնի դիմաց ցուցմունքից հրաժարվելու առաջարկ էր արել: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը: