Զոհված զինծառայողի հարազատները նախարարի հետ համաձայնության եկան. վերադառնում են՝ զինվորին հուղարկավորելու
Արցախում հունվարի 30-ին մահացած զինծառայող Վահրամ Ավագյանի հարազատները համաձայնության եկան Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ: Նախարարի հորդորով ու խնդրանքով, նրանք որոշեցին դադարեցնել բողոքը եւ վերադառնալ գյուղ՝ հուղարկավորելու զինվորին:
Դավիթ Տոնոյանը հայտնեց, որ կմիանա նրանց ու ինքն էլ կմասնակցի հուղարկավորությանը:
Զինծառայողի եղբայրները նախարարին ասեցին, որ վերադառնում են, քանի որ հավատում են նրա խոսքին, նրա նկատմամբ մեծ հարգանք ունեն ու հույս հայտնեցին, որ իրենց հարգանքը մինչեւ վերջ կպահպանվի: Հարզատները նաեւ նշեցին, որ նախարարից են իմացել 3 ձերբակալվածի մասին եւ հավատում են վերջինիս խոսքին: Եղբայրները նշել են, որ Վահրամը ոչ ֆինանսական, ոչ ընտանեկան, ոչ էլ հոգեբանական խնդիրներ չի ունեցել եւ անհեթեթ է կատարվածը ինքնասպանություն որակել:
Հիշեցնենք, Վահրամ Ավագյանի հարազատները, չհավատալով ինքնասպանության նախնական վարկածին, ի նշան բողոքի, զինվորի դին բերում էին Երեւան՝ փակելով Արմավիր-Երեւան մայրուղին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը անձամբ բանակցեց մահացած զինծառայողի հարազատների հետ, որի ընթացքում նշեց, որ գործով 3 ձերբակալված կա, ձերբակալվածներից Դավիթ Առաքելի Մովսիսյանը Շմայս մականունով հայտնի ԱԺ նախկին պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանի որդին է:
Քիչ հետո ՔԿ-ն հրապարակեց բոլոր ձերբակալված ծառայակիցների անունները:
Նշենք, որ զինծառայող Վահրամ Ավագյանը մահացել է հունվարի 30-ին՝ ժամը 13:15-ի սահմաններում: Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ զինվորն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել իր կրծքավանդակի շրջանում և ստացած հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել զինվորական հոսպիտալ, որտեղ ժամը 14:00-ին արձանագրվել է վերջինիս կենսաբանական մահը: Դեպքի առթիվ առաջին կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն: