Ես այս գործի գիտակը չեմ, ինչքան էլ ցանկանամ, ինձ թույլ չեմ տա ընդգրկվել. կստեղծվի Կենդանաբանական այգում գիտական խորհուրդ
Երեւանի քաղաքապետարանում այսօր երեկոյան բաց քննարկում է հրավիրվել, որը նվիրված է Կենդանաբանական այգու զարգացմանն ու սպասվելիք փոփոխություններին: Կստեղծվի Երեւանի կենդանաբանական այգու տնօրենին կից գիտական խորհուրդ, որտեղ ներգրավված կլինեն տարբեր մասնագետներ: Այս մասին ՀԺ-ին հայտնեց այգու տնօրենի պաշտոնակատարի օգնական Վալյա Մարգարյանը:
«Դեռ նախորդ տարի Երեւանի ավագանին կանոնադրության փոփոխություն արեց, որոշվեց, որ պետք է ստեղծվի Կենդանաբանական այգու տնօրենին կից գիտական խորհուրդ, որտեղ ներգրավված կլինեն տարբեր մասնագետներ: Նրանք կլինեն Գիտության ակադեմիայից, Երեւանի պետական համալսարանից կամ այլ կազմակերպություններից»,- ասաց նա:
Վալյա Մարգարյանը հայտնեց, որ այսօր նաեւ քննարկվելու է վերջին շրջանում այգում տեղի ունեցած իրադարձությունները, կենդանիների հերթական կորուստն ու այգու շուրջ չդադարող աղմուկը:
Երեւանի քաղաքապետարանից փորձեցինք ճշտել, թե քանի հոգին են գիտական խորհրդում ներգրավվելու հայտ ներկայացրել: Քաղաքապետարանից մեր հարցին չպատասխանեցին: Ուղղորդեցին բոլոր հարցերն ուղղել քննարկման նախաձեռնող՝ Երեւանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արման Անտոնյանին:
Նախորդ տարվանից Երեւանի ավագանու որոշմամբ սահմանվել է, որ Կենդանաբանական այգին ունի կառավարման խորհուրդ, որը բաղկացած է 11 անդամից. երկուսը կենդանաբանական այգու աշխատակիցներ կլինեն, մյուսները՝ հասարակական սեկտորից: Եվ Անտոնյանի խոսքով՝ դեռ այն ժամանակ էին որոշել, որ Կառավարման խորհուրդը պետք է ունենա նաեւ գիտական խորհուրդ:
«Սա իր բնույթով խորհրդակցական մարմին է՝ գիտական ուղղվածությամբ: Անդամները կընտրվեն՝ ըստ անհրաժեշտության եւ ըստ հայտերի: Այնպես չէ, որ բոլոր հայտերը քաղաքապետարանը պարտավոր է ընդունել: Բոլորի խոսքը լսելի կլինի»,- ասաց Անտոնյանը:
Արդեն մեկ տարի է, ինչ Երեւանի քաղաքապետարանն էլ է ջանում լուծել Կենդանաբանական այգում առաջացած խնդիրները եւ առավել խիստ վերահսկողություն իրականացնել այնտեղ, սակայն կարծես թե դա դեռ չի ստացվում: Եվ ինչպես Անտոնյանն է վստահեցնում, խնդիրներն այնտեղ խորքային են, լուծվում են փուլ առ փուլ:
Վերջինս տեղեկացրեց, որ այսօրվա քննարկումը լինելու է նաեւ կենդանաբանական այգու շուրջ մասնագիտական վերլուծություն: Առաջարկ է լինելու ներգրավել այն սրտացավ մասնագետներին, ովքեր ցանկություն կունենան ընդգրկվել գիտական խորհրդում:
«Լինելու են միայն գիտակ մարդիկ, ովքեր ոլորտից հասկանում են: Օրինակ՝ ես այս գործին գիտակ չեմ, որքան էլ կենդանասեր եմ, ուստի ինչքան էլ ցանկանամ, ինձ թույլ չեմ տա առաջադրվել գիտական խորհրդում»,- ասաց Անտոնյանը՝ հավելելով, որ այսօրվա քննարկումից հետո պարզ կդառնա խորհրդի ընդհանուր կոնցեպտը, եւ այն կձեւավորվի մոտ ապագայում: