Աշոտ Ասլանյանի հավաստմամբ՝ այգին այս պահին որևէ լուրջ խնդիր չունի, իսկ այն խնդիրները, որոնք առկա են, նրա խոսքով, լուծելի են։
Երևանի կենդանաբանական այգում ապրող բոլորի կողմից սիրված առյուծը՝ Աֆֆինան, այսօր դարձավ 1 տարեկան։
Զրուցակցի պնդմամբ՝ Կենդանաբանական այգի հաճախելիս պետք է ոչ միայն կենդանիների բազմազանությամբ ու յուրահատկությամբ հիանալ, այլ ինֆորմացիա ստանալ:
Նա նաև շեշտեց, որ Երևանում պետք է կրկնակի ավելացնել կանաչապատման ծավալները:
Երևանի քաղաքապետի պարտականությունները կատարող Լևոն Հովհաննիսյանի որոշմամբ, «Երևանի կենդանաբանական այգի» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Էդմոն Ղազարյանն ազատվել է աշխատանքից:
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով Երևանի կենդանաբանական այգու տնօերն Էդմոն Ղազարյանը աշխատանքից ազատման դիմում է ներկայացրել:
Վարում են գետնափոր կենսակերպ։ Ակտիվ են գիշերը։
Բարերարներ, հայր և որդիներ Առաքելյանները այգուն նվիրաբերել են ամուրյան վագրի առանձնյակ:
Այժմ ընթանում են շինարարական աշխատանքներ։
Հիշեցնենք՝ վերջին անգամ Այգում առյուծ ծնվել էր 11 տարի առաջ՝ 2011 թվականին՝ 1 արու և 2 էգ:
Տոմսարկղը բաց կլինի ժամը 10:00-17:00-ն։
Նշենք, որ Թայֆունն այսօր դառնում է 14 տարեկան:
Այս պահին Այգում ընթանում են շինությունների տանիքների հիմնանորոգման աշխատանքներ։
Շուտով կներդրվի էլեկտրոնային տոմսային համակարգ, իսկ այգին կհսկվի ժամանակակից սարքերով:
Զուգավորումից հետո էգը սկսում է փորել հողը, նույնիսկ համտեսել` փնտրելով իդեալական տեղ ձվադրելու համար։ Ձվադրում են մոտ 3-4 ձու։ Կախված ջերմաստիճանից ձագերը ձվից դուրս են գալիս 65-75 օր անց։
Կռունկների ընտանիքին պատկանող այս թռչունները Կարմիր գրքում գրանցված են որպես վտանգված տեսակ:
Կառավարության այս որոշանը նախորդել էին գնման ընթացակարգեր, որոնք ձախողվել էին և հնարավոր չէր եղել ձեռք բերել կենդանիների համար նախատեսված սնունդը։
Ախտահանվում են նաև խաղահրապարակները։
Այգին չունի կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ, ընդհանուր կոյուղագծեր:
Կենդանաբանական այգին համալրվել է 5 տեսակի ավելի քան 2000 ծաղիկներով և 500 կենսածառով:
Այս պահի դրությամբ փրկվել եւ ազատավանդակներ են տեղափոխվել 35 արջեր։
Երևանի կենդանաբանական այգում ծնվել են 2 Եվրոպական և 2 Պտավոր եղնիկներ։
Երևանում այսօր ամենուր հետաքրքիր միջոցառումներ էին:
Խորհրդի քննարկման ընթացքում կարևորվել է Կենդանաբանական այգու աշխատակիցների վերապատրաստումը։
Ծանոթացել կենդանիների պահման ու խնամքի պայմաններին:
Երևանի կենդանաբանական այգում էգ առյուծ է ծնվել:
Կենդանաբանական այգում կատարվում են լուսավորման աշխատանքներ:
Քաղաքապետ Սարգսյանը շրջել է նաև այգու տարածքում, տեղում ծանոթացել առկա խնդիրներին, զրուցել աշխատակիցների հետ:
Երեւանի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի նախկին ղեկավար էդմոնդ Ղազարյանը նշանակվել է Կենդանաբանական այգու տնօրենի պաշտոնակատար:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ը տեղեկացավ Երևանի քաղաքապետարանի լրատվության վարչությունից:
Օրվա առթիվ Կենդանաբանական այգու տարեց 2 էգերին համեղ անակնկալ է մատուցվել։
Երեւանի կենդանաբանական այգում կրկին խառը իրադրություն է: Ժամանակ առ ժամանակ այստեղ խռովություններ են առաջանում:
Լաբորատոր եւ դիահերձման պատասխանները պարզ կլինեն 3-4 օրվա ընթացքում, որի արդյունքները լինելուն պես կհրապարակեմ:
Ցավալի է, որ մարդկային անառողջ փոխհարաբերությունների հետևանքով կարող են տուժել նաև կենդանիները։ Հուսանք՝ մկնդեղի հետ կապված միջադեպը կբացահայտվի եւ այլեւս չի կրկնվի:
Անկումները, որոնք գուցե մարդկային գործոնի հետևանք են, գտնվում են տնօրինության և կառավարման խորհրդի ուշադրության կենտրոնում:
Այգու խնդիրները գտնվում են կառավարման խորհրդի ուշադրության ներքո, որոնք պարբերաբար քննարկվում և դրանց լուծման համար, այգու տնօրինության հետ համատեղ, մշակվում են համապատասխան գործողություններ:
Այգին բաց կլինի ժամը 10:00-18:00-ն։
Լրատվամիջոցներին հորդորում ենք զերծ մնալ ոչ արժանահավատ «աղբյուրներին» հղում տալով՝ չստուգված, իրականությանն անհամապատասխան տեղեկություններ տարածելուց:
Երևանի կենդանաբանական այգին ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկարներ է հրապարակել:
Հայտերն ընդունվում են մինչև նոյեմբերի 11-ը:
Կենդանաբանական այգին փակ էր՝ հակահամաճարակային և սանիտարական աշխատանքների իրականացման նպատակով:
Կենդանաբանական այգում ընթանալու են հակահամաճարակային և սանիտարական աշխատանքներ:
Այգում անցկացվելու է «Երազանքի երեկո» միջոցառումը հաշմանդամություն և քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող, սոցիալապես անապահով երեխաների և նրանց ընտանիքների համար։
Հիշեցնենք, որ ԵՊՀ հանրային կապերի ծառայության պետն էր գրականագետ Գևորգ Էմին Տերյանը:
Ներկայացված բակալավրի որակավորման դիպլոմը չի համապատասխանում ՀՀ-ում բակալավրի որակավորման համար սահմանված չափանիշներին:
Այդ մասին նշված է Կենդանաբանական այգու ֆեյսբուքյան էջում։
Շուտով Երևանի կենդանաբանական այգին Ծառուկյան ընտանիքից նվեր կստանա այս հրաշք ընձուղտին։
Եթե անվճար է եղել, ապա եղել են հովանավորներ, որոնց հետ համագործակցության արդյունքում այցելուներին (միայն փոքրերին) հնարավորություն է տրվել այգի գալ անվճար:
Մենք էլ, որ երբեմն կերը ուշացնում ենքնկամ ինչ-որ բան իր սրտով չենք անում մեզ էշ կամ այլ վատ բառեր է ասում:
Շուրջ 1.5 տարվա ընթացքում որեւէ գործընթաց այդ ուղղությամբ չէր էլ մեկնարկել:
Միջոցառման շրջանակներում այգու տնօրինությունը հետաքրքիր անակնկալներ էր պատրաստել մանուկների և երեխաների համար:
Քննարկմանը մասնակցել են նաև ՀԱԱՀ անասնաբուժական բժշկագիտության և անասնաբուծության ֆակուլտետի դեկան Արևիկ Աբովյանը և ՀԱԱՀ դասախոսական կազմի այլ ներկայացուցիչներ։
Անկախ տնօրենից, կառավարման խորհուրդը կլինի միշտ ու կաշխատի ի շահ կենդանիների վիճակի բարելավման:
Փաստաթուղթը ստորագրել են Կենդանաբանական այգու տնօրենի ժ/պ Վլադիմիր Սիմոնյանը և NABU կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Նարեկ Գրիգորյանը։
Առաջիկայում այգու ղեկավարությունը նախատեսում է իրականացնել նաև աշխատանքներ՝ այգու այլ պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնման ուղղությամբ։
Կայքը դեռևս գտնվում է մշակման փուլում, և խնդիրներ ի հայտ գալու դեպքում հայցում ենք Ձեր ներողամտությունը։
Զբաղվածության համար օգտագործել ենք գազար, դդմիկ, բանան, նարինջ»։
Մենք ինչու չենք խոսում բարոյահոգեբանական ծռության մասին, որ ամեն ինչը չի կարելի այս աստիճան ցածրացնել:
Նախանշվել են այն հիմնական ուղղությունները, որոնցով կընդլայնվի Երևանի կենդանաբանական այգու ու կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի միջև գործակցությունը
Չի բացառվում, որ կենդանին հենց այգու աշխատակիցների միջոցով է այնտեղից հանվել, այս ամենը դեռ քննությամբ կպարզվի:
Շնորհակալություն ՀՀ ոստիկանությանը, ՀՀ քննչական կոմիտեին և մեր աշխատակիցներին
Երեւանի կենդանաբանական այգին իր աշխատանքը վերսկսել է մայիսի 18-ից:
Երևանի կենդանաբանական այգին նոր բնակիչ ունի:
Մասնավորապես արգելվելու է կերակրել կենդանիներին, ձեռք տալ երկաթյա մակերեսներին։
Մարտի 15-ին այգում ծնվել է տարվա առաջին ձագուկը՝ շոտլանդական պոնի։ Կենդանու անունը այգու աշխատակիցները դրել են Ավետիս՝ բարի լուրի ակնկալիքով։
ՀՀ տարածքում դեռ շարունակվում են պահվել նվազագույնը 12 -18 գորշ արջ՝ կրկին մասնավոր հավաքածուներում, ռեստորաններում ու հանգստյան տներում:
Ինչպես երեւում է Հարավային Աֆրիկայի Կրյուգեր ազգային պարկի հրապարակած լուսանկարներից, անգամ առյուծներն են վայելում կորոնավիրուսի պատճառով հաստատված այս խաղաղությունն ու հանգստությունը:
Այգու գործունեության վերսկսման վերաբերյալ կտրվի անհրաժեշտ տեղեկատվություն:
Հուսով ենք, որ ձեզանից յուրաքանչյուրը կպահպանի այգու գեղեցկությունն ու մաքրությունը:
Կենդանու կերակրափողն ամբողջությամբ լցված է եղել պոլիէթիլենային տոպրակ եւ թել, այդ պատճառով կենդանին չի կարողացել շնչել եւ արդյունքում խեղդամահ է եղել:
«Փետրվարի 5-ին Երեւանի կենդանաբանական այգին փակվել էր կարանտինային/կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով:
Այսօրվա քննարկումից հետո պարզ կդառնա խորհրդի ընդհանուր կոնցեպտը եւ այն կձեւավորվի մոտ ապագայում:
Բոլոր կենդանիները ստուգվում են, իսկ որոնք էլ շուտ էին ստուգվել, դեռ պատասխան չունենք:
Կենդանաբական այգու տնօրենի ԺՊ Վլադիմիր Սիմոնյանը ասել էր, որ դեռ հայտնի չեն լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները:
Վերջին երկու ամսվա ընթացքում Երևանի կենդանաբանական այգում ևս մի քանի տեսակ կենդանիներ են անկել՝ խոճկորներ, փասիան, մողես:
Այդ օրը՝ ժամը 10:00-ից այգու մուտքը բոլոր այցելուների համար կլինի անվճար: Հիմնական միջոցառումները կմեկնարկեն ժամը 17:00-ին:
Կրկեսներում կենդանիները դառնում են հուսահատ եւ ընկճված:
Իման Մեմարիանը պատրաստվում է Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալ, որպեսզի կարողանա զբաղեցնել այգու փոխտնօրենի պաշտոնը:
Այգու աշխատակիցներից տեղեկացանք, որ Կենդանաբանական այգու հրավիրյալ փոխտնօրենն արդեն Հայաստանում է:
Մարդկանց այն թյուր կարծիքներն ու անհիմն հայտարարությունները, թե Խաչատրյանը չէր ցանկանում մասնագետներ բերել այգի՝ բոլորովին չեն համապատասխանում իրականությանը:
Հայտնում ենք, որ միանշանակ ԴԵՄ ենք նրա լիազորությունների դադարեցմանը՝ հորդորելով նրան օրենքով սահմանված ժամկետում ետ վերցնելու իր հրաժարականի դիմումը։
Այս մասին հայտնում է Երևանի կենդանաբանական այգու մամլո ծառայությունը:
Երեւանի կենդանաբանական այգու մամուլի պատասխանատուի փոխանցմամբ՝ դժվար է նշել, թե արդյոք դրանք նույն շներն են եղել, որոնք այգու տարածք են ներխուժել նաեւ նախորդ օրերին:
Կենդանիները համապատասխան հիմնարկում կենթարկվեն փորձաքննության։
Շատ մեծ է հավանականությունը, որ կենդանաբանական այգու մուֆլոններին կերած շները երեկվա կենգուրուներին կերածները լինեին: Երեւանի կենդանաբանական այգին պետք է դա կանխատեսեր:
«Այն համակարգերը, որոնք աշխատում են՝ անվտանգություն, պահակային ծառայություն, տնօրենի կողմից հետեւողականություն պիտի ցուցաբերվեր, որպեսզի այդ ծառայությունները հավուր պատշաճի կազմակերպվեին»:
Որոշեցին ժողով չանել եւ ամեն մեկն անցավ իր իր հիմնական պարտականություններին:
Երեւանի կենդանաբանական այգու 86 աշխատակիցների բողոքն ի պաշտպանություն Ռուբեն Խաչատրյանի է:
Չխախտելով նաեւ անմեղության կանխավարկածը, որոշում եմ կայացրել դադարեցնել Երեւանի կենդանաբանական այգու տնօրենի լիազորությունները:
Առաջարկել եմ «Երեւանի կենդանաբանական այգի» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանին պաշտոնն ազատելու դիմում գրել։
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան Երևանի կենդանաբանական այգու տարածքում գրանցվել է թափառող շների ներթափանցման երկրորդ դեպքը:
Գրանցվել է կենդանիների անկում: Շներին բռնել չի հաջողվել:
Շները շատ մեծ չէին, բայց պահակները չէին հասցրել կանխել կատարվածը:
Ռուբեն Խաչատրյանը մեր զրույցում դժգոհեց, որ քրեական գործի ընթացքը ձգձգվում է.
Խնդրում մեկնդմիշտ ֆիքսել` դա իմ խնդիրը չէ, դա բոլորիս խնդիրն է, որովհետեւ քաղաքային բյուջեն չի ծառայում ինձ կամ իմ ընտանիքին, այն ծառայում է բոլորիս:
Որեւէ ընկերություն չի գնա նման մեծ ֆինանսական ռիսկի՝ հուսալով, թե հետագա 2 պասիվ ամիսներին կարող է վերադարձնել ներդրումը, ստացվում է, որ տարին կփակվի՝ այդպես էլ տարածքները շահագործման չհանձնված:
Ոստիկանությունում էլ 6 ամսից ավելի է՝ նյութեր են նախապատրաստվում, բայց կարծես թե մտել են փակուղի, եւ չեն կարողանում ավարտին հասցնել:
Կենդանաբանական այգին կհյուրընկալի նաեւ Ամստերդամի թագավորական կենդանաբանական այգու նախկին ղեկավար Հայգ Բալյանին եւ նույն այգու կուրատոր Յանոշ Շանտոյին:
Դեռ նախնական փուլ է: Հիմա ուղարկել ենք դրսի լաբորատորիաներ՝ ուսումնասիրության, որպեսզի հասկանանք հիվանդության ծագումնաբանությունը:
Նախ, դա որոշում է քաղաքային իշխանությունը, եւ հետո, ցավոք սրտի, մենք շատ սահմանափակ սուբսիդավորվող կառույց ենք եւ մեր միակ ֆինանսական մուտքն ապահովվում է տոմսերի միջոցով: