Երևանի կենդանաբանական այգու և Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր։
Փաստաթուղթը ստորագրել են Կենդանաբանական այգու տնօրենի ժ/պ Վլադիմիր Սիմոնյանը և NABU կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Նարեկ Գրիգորյանը։
Կենդանաբանական այգու լրատվական ծառայությունը հայտնում է, որ հուշագրի հիմքում դրվել են այն հիմնական ուղղությունները, որոնցով երկու կառույցները կընդլայնեն համագործակցության շրջանակը։ Նախանշվել են համատեղ էկոկրթական ծրագրերի իրականացումը, մասնագիտական վերապատրաստումները, վայրի կենդանիների, մասնավորապես՝ արագիլների փրկության ծրագրերի իրականացումը և այլն։
Վլադիմիր Սիմոնյանի խոսքով՝ նմանօրինակ գործակցությունները կնպաստեն կենդանաբանական այգու հիմնական առաքելության արդյունավետ իրագործմանը, ոլորտում նոր ու մրցունակ բնապահպանական ծրագրերի իրականացմանը։ Նա նշել է, որ ստորագրված հուշագիրը կձևավորի երկխոսության և փոխգործակցության նոր եզրեր։
Նարեկ Գրիգորյանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում համագործակցության շրջանակը կընդլայնվի, համատեղ կիրականացվեն մի շարք միջոցառումներ։ Եվ այս փաստաթուղթը թույլ կտա փոքր-ինչ նպաստել վայրի բնության բնականոն զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրների լուծմանը։
Կողմերը շնորհակալություն են հայտնել միմյանց, և երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անել հնարավորը՝ հուշագրով նախանշված հիմնական նպատակների իրականացման համար։
Քննարկվել են նաև վայրի բնության հիմնական մարտահրավերներին, մարդ-վայրի բնություն կոնֆլիկտին և բնապահպանությանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՎիետնամի ԱԺ խոսնակը շրջայց է կատարել Պատմության թանգարանի ցուցադրությունների սրահներում