Այսօր ԱԺ-ն չընդունեց Թանկարժեք մետաղների մասին օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի որոշումը: Նախագծին կողմ քվեարկեցին 48 պատգամավոր, դեմ՝ 52, ձեռնպահ մնացին 15-ը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի պնդմամբ՝ թանկարժեք մետաղներից պատրաստված իրերի վրա դրոշմված հարգը հաճախ չի համապատասխանում իրականությանը:
Նրա պնդմամբ՝ այսօր սպառողը չգիտի՝ ինչ հարգի ոսկի է գնում, եւ այս խնդիրը լուծելու համար լուրջ քայլեր են անհրաժեշտ:
Էկոնոմիկայի նախարարության տվյալներով՝ այս ոլորտում 146 մարդ հավատարմագրված է, եւ կա 8 կազմակերպություն, որոնք աշխատում են՝ հարգադրոշման հավաստիությունը ստուգելու համար:
Նախագծով առաջարկվում է ժամանակավորապես ստեղծել պետական ընկերություն, որոնք կստանձնեն հարգադրոշման լիազորությունները:
Գլխադասային հանձնաժողովի դիրքորոշումը ներկայացրեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանը: Նրա խոսքով՝ այս առաջարկով ժամանակավորապես կասեցվելու է այն մարդկանց իրավունքը, որոնք հավատարմագրեր ունեն: «ՀՀ-ում ոսկերչությունը արագ զարգանում է, ունենք լուրջ արտահանում, պետականացումը կարող է այդ հարցում խոչընդոտներ առաջացնել: Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ այն երկրներում, որտեղ ոլորտը մասնավորի ձեռքում է, ոսկերչությունը զարգացման բարձր մակարդակի վրա է եւ հակառակը»,- ասաց Պապոյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ ԵԱՏՄ-ում նոր համաձայնագիր են ստորագրել, որով տարբեր երկրներում հարգադրոշումներ անցկացնող մարդիկ նույնպես հսկողություն են սահմանելու այս ոլորտի վրա: «ՀՀ Կառավարությունը պարտավորվել է ավելի խիստ վերահսկողություն անցկացնել եւ նաեւ խախտումների դեպքում վարչական տուգանքները մեծացնել»,- եզրափակեց Պապոյանը: