Թոխատյանին տրված «Կանազ» մշակույթի կենտրոնը վերջնական տեսքի բերելու համար մոտ 3.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար է պահանջվում
2017 թվականի հոկտեմբերին Երեւանի ավագանու որոշմամբ՝ Հրանտ Թոխատյանի «Արվեստի այբուբեն» հիմնադրամին է փոխանցել «Կանազ» մշակույթի կենտրոնը: Պարզվում է՝ կենտրոնի շինարարական աշխատանքներն սկսվել են միայն 2019 թվականի աշնանը: Դեռ փոքր չափի աշխատանք է արված:
Այսօր լրագրողների հետ զրույցում հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հրանտ Թոխատյանը հայտնեց, որ կենտրոնի աշխատանքներն սկսելուց հետո պարզվել է, որ շենքը շատ վատ վիճակում է: «Վթարային վիճակում է շենքը, բացի դա՝ տանիքի հետ խնդիրներ կան, որոնք առաջացան վերջերս: Ըստ այդմ՝ նաեւ ավելացել է ծախսվելիք գումարը»,- ասաց նա:
Թոխատյանը նկատեց, որ բավականին ժամանակ են կորցրել եւ այլեւս չէին կարող նստել ու սպասել, որ ինչ-որ մեկը կգտնվի ու ձեռք կպարզի. սկսել են իրենց ունեցած գումարով:
Հիմնադրամին փոխանցումներ են արվել: Աշխատանքներն սկսված են եւ ինտենսիվ շարունակվում են: Ճարտարապետները, շինարարները խոստացել են, որ եթե ամեն ինչ ընթանա այն գրաֆիկով, որը կազմել են, ապա աշխատանքները 1.5 տարում կավարտվեն: «Երեւանում կունենանք եւս երկու նոր բեմ, որովհետեւ մենք այդ շենքում ունենք փոքր եւ մեծ բեմեր: Դպրոցը լինելու է շենքի առաջին հարկում, որն ավելի վաղ կգործի, քան մեծ բեմը: Այն պատրաստ կլինի այս տարվա սեպտեմբեր ամսից:
Թոխատյանը հայտնեց, որ դպրոցին կից փոքր բեմը հիմնականում երեխաների համար է ծառայեցվելու, լինելու է 5-ից 10 տարեկան, 10-ից 15 տարեկան եւ 15-ից բարձր խմբերի համար: Այն նաեւ տրամադրվելու է ուսանողական աշխատանքների եւ երիտասարդ ռեժիսորների գործերի համար: Բոլոր արժանիներն այստեղ կունենան ազատ ստեղծագործելու հնարավորություն: «Իսկ մեծ բեմը կլինի մեր ստեղծագործությունները ներկայացնելու եւ մեզ պես մարդկանց համար, որոնք ստեղծագործում են, բայց տարածք չունեն:
Թոխատյանն ավելի վաղ «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում ասել էր, որ Երեւանի քաղաքապետարանի հետ բանակցում է 10 տարով իրեն տրված կենտրոնի ժամկետները երկարաձգելու ուղղությամբ: «Ցավոք սրտի, բանակցությունները դեռ ընթացքի մեջ են. ժամկետը դեռ չի երկարացվել: Երեւանի քաղաքապետարան նամակ գրեցի, ունեցանք հանդիպում, հույս ունեմ՝ ընդհանուր հայտարարի կգանք: Այս պահին փնտրում ենք նոր գործընկերներ, որն այնքան էլ հեշտ չէ, բայց կան մարդիկ, որոնք պատրաստ են համագործակցել»,- ասաց նա:
Մեր հարցին, թե այս պահին ընթացող աշխատանքների համար գոնե բավարար միջոցներ կան, վերջինս հայտնեց, որ իրենց գրպաններից են տրամադրել, նախնական աշխատանքների համար գումարը բավարարում է: «Մեզ է միացել շատ լավ գործընկեր եւ բարերար Անդրանիկ Բաղդասարյանը»,- ասաց նա:
Թոխատյանը հայտնեց, որ այս պահին ծախսվել է մոտավորապես 60 հազար ԱՄՆ դոլար: Պետական աջակցության համար վերջինս չի դիմել, չի էլ ակնկալում որեւէ աջակցություն. «Կարծում եմ՝ շատ ուրիշ տեղեր կան, որտեղ ավելի է պետք, որ պետությունը ծախսի»: Ըստ նախնական հաշվարկների՝ կենտրոնի վերջնական տեսքի եւ լիարժեք շահագործման համար անհրաժեշտ է մինչեւ 3.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար: