Դատախազությունը մերժել է ՀՔԾ-ի առարկությունը՝ Արա Բաբլոյանի եւ Արսեն Բաբայանի մեղադրանքները փոփոխելու ցուցումի դեմ
Արա Բաբլոյանին և Արսեն Բաբայանին վերաբերող քրեական գործով վերադաս դատախազը մերժել է ՀՔԾ քննիչի առարկությունը՝ մեղադրական եզրակացությունը չհաստատելու և քրեական գործը վերադարձնելու որոշման վերաբերյալ:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ առարկությունը մերժվել է անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ:
Հիշեցնենք՝ Հատուկ քննչական ծառայության քննիչն առարկություն էր ներկայացրել ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի եւ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործով հսկող դատախազի ցուցումի դեմ: Դատախազը ցուցում էր տվել առաջադրված մեղադրանքները փոփոխելու և նոր մեղադրանքներ առաջադրելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես, Դատախազությունը գտել էր, որ Բաբլոյանին պետք է մեղադրանք առաջադրվեր ոչ թե Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու, այլ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, իսկ Արսեն Բաբայանին՝ ոչ թե ՍԴ լիազորություններին տիրանալուն օժանդակելու, այլ դարձյալ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար: Առաջադրված մյուս մեղադրանքի՝ պաշտոնեական կեղծիքի վերաբերյալ, դատախազն անհամաձայնություն չուներ: