«Ռազմիկ Աբրահամյանին նոր մեղադրանք առաջադրելու որոշման մեջ քննիչը ներկայացրել է նոր դրվագներ»,- այս մասին ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան՝ քիչ առաջ ասաց Ռազմիկ Աբրահամյանի պաշտպան Սամվել Դիլբանդյանը:
Թե կոնկրետ ինչ փաստեր են դրվել մեղադրանքի հիմքում, պաշտպանը չմանրամասնեց՝ նշելով, որ նախաքննական գաղտնիք է, միայն պնդեց. «Բոլոր նոր դրվագները, ինչպես նախորդները, հորինված են»:
Պաշտպանի խոսքով՝ Աբրահամյանի նոր մեղադրանքն անհիմն է. «Մեղադրանքը խստացնելու որեւէ հիմք չկար, չի ներկայացվել որեւէ ապացույց, որը կվկայեր կազմակերպված խմբի առկայության մասին»: Պաշտպանի կարծիքով՝ ծնողները հրաժարվել են, երեխաներին տարել մանկատուն, ինչից հետո եկել, ասում են՝ ո՞ւր են մեր երեխաները:
Հիշեցնենք՝ «Հանրապետական» ծննդատան տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանի մեղադրանքը երեկ խստացվեց. նախկին 167-րդ հոդվածի 2-րդ կետի փոխարեն նրան մեղադրանք առաջադրվեց նույն հոդվածի 3-րդ կետով՝ կազմակերպված խմբի կողմից երեխային ապօրինի բաժանելու կամ երեխային փոխելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երեխայի մահ կամ այլ ծանր հետեւանքներ: Նրա նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց է ընտրվել գրավը: