Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով այսօրվա դատական նիստին Ժաննա Բաղրամյանը ներգրավվեց քրեական գործով որպես ամբաստանյալ Յուրի Խաչատուրովի թարգմանիչ։ Նախագահող դատավորը պարզաբանեց նրա իրավունքներն ու պարտականությունները եւ նախազգուշացրեց, որ սխալ թարգմանության համար նախատեսված է քրեական պատասխանատվություն։
Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը հայտարարություն արեց՝ ասելով. «Քանի որ արդեն երրորդ թարգմանիչն ենք ներգրավում, ինձ հետաքրքրում է՝ արդյոք այս թարգմանիչը նույն գրասենյակն է ներկայացնում, ինչ նախորդները»։ Պաշտպանի հարցին ի պատասխան՝ Ժաննա Բաղրամյանը նշեց, որ ինքն անհատ թարգմանիչ է, եւ Դատական դեպարտամենտի հետ կնքված պայմանագիր չունի։ Պաշտպան Միհրան Պողոսյանը հետաքրքրվեց, թե այդ պարագայում ինչպես է ներկայացել այս դատական նիստին. «Նոր կարգի համաձայն՝ անհատ թարգմանիչները, ովքեր ունեն կոնկրետ վկայական, եւս կարող են մասնակցել դատական նիստին, ինձ հրավիրել են դատարանից, քանի որ ես ունեմ վկայական»։ Բաղրամյանը նշեց, որ իրեն զանգահարել եւ հրավիրել են հենց դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կազմից։ Պաշտպան Միհրան Պողոսյանը հայտարարեց, որ նա դատարանի կողմից ընտրված թարգմանիչ է, եւ իրենք պետք է հասկանան նրան ընտրելու չափանիշները։ Արձագանքելով պաշտպանի հայտարարությանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանն ասաց. «Եթե Ձեզ հայտնի են թարգմանչի բացարկի հանգամանքներ, հայտնեք դատարանին»։ Այդպիսիք պաշտպանի կողմից չներկայացվին, եւ Ժաննա Բաղրամյանը ներգրավվեց քրեական գործով որպես թարգմանիչ։ Այնուհետև պաշտպան Միհրան Պողոսյանը հայտարարեց, որ ցանկանում է միջնորդություն ներկայացնել, սակայն դատարանը նրան թույլ չտվեց՝ ասելով, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից ավելի վաղ դատարան է ներկայացվել մեկ այլ միջնորդություն։ Խոսքը ինքնաբացարկի միջնորդություն մասին է։
Այս պահին պաշտպան Հայկ Ալումյանը հերթական անգամ ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացնում նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին՝ նշելով, որ ինքնաբացարկի նախորդ միջնորդություններից հետո ի հայտ է եկել նոր հանգամանք: Խոսքը Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի՝ լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցն է, որում նախագահն ասել է. «Իշխանությունները ցանկանում են, որ մեր բոլոր դատավորները լինեն Արմեն Դանիելյանի եւ Աննա Դանիբեկյանի նման»: Ալումյանի խոսքով՝ իշխանությունները, որոնց համար Աննա Դանիբեկյանը ցանկալի դատավոր է, բազմիցս հայտարարել են, թե ինչպիսի ելք են ակնկալում այս գործով: Ալումյանը թվարկում է վարչապետի, նրա խորհրդականների եւ այլ պաշտոնատար անձանց ֆեյսբուքյան գրառումները՝ ընդդեմ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ դրանք, ըստ էության, դնելով ինքնաբացարկի միջնորդության հիմքում:
Ալումյանը հայտնեց, որ դատարան է ներկայացնելու 6 էլեկտրոնային կրիչ եւ 83 էջ նյութ, որպեսզի ցույց տա, որ այսօրվա իշխանական ողջ բուրգն ուղղակիորեն շահագրգռված է, որ Քոչարյանը պահվի կալանքի տակ, եւ դա չի էլ թաքցնում. «Եթե ԲԴԽ նախագահը, որը դատական համակարգին ծանոթ է ամբողջ ծավալով, ասում է, որ իշխանությունները կուզեին, որ բոլոր դատավորները լինեին Ձեզ նման, անկողմնակալ դիտորդի տեսանկյունից ակնհայտ է, որ Դուք իշխանությունների համար այն դատավորն եք, որը նրանց բոլոր իղձերը պետք է իրականություն դարձնի»,- նշեց պաշտպանը՝ միջնորդելով դատավորին ինքնաբացարկ հայտնել։