Վերջին շրջանում ՀՀ Տավուշի մարզի սահմանամերձ մարտական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդի ակտիվացումների եւ այսօրվա դիվերսիոն փորձի վերաբերյալ ՀԺ-ն զրուցել է ՀՀ Պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանի եւ ռազմական փորձագետ Հրաչյա Պետրոսյանցի հետ:
Գաբրիել Բալայանը ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց, որ նախնական տվյալներով՝ հակառակորդը շատ մեծ խմբով չի եղել: «Առնվազն 1 զոհ ունեն, որի մասին իրենք էլ են հայտարարել: Մնացածն ընթացքում կհայտարարվի»,- եզրափակեց Բալայանը:
- Պարոն փոխնախարար, սպասելի՞ էր հայկական կողմի համար ադրբեջանական զինուժի այս մարտավարությունը եւ հնարավոր դիվերսիան:
- Միշտ սպասելի է, որովհետեւ ժամանակ առ ժամանակ նման փորձեր լինում են: Բայց որեւիցե անգամ հաջողության չեն հասնում: Ես միշտ ասել եմ, որ ցանկացած պարագայում հակառակորդի կողմից որեւիցե զորավարժություն, որեւիցե գործողություն կատարելը չի ազդում մեր մարտունակության վրա: Վերջին գործողությունը դրա վառ ապացույցն է: Իրավիճակի հսկողությունը լիովին հայկական կողմի տիրապետության ներքո է:
- Ո՞րն է պատճառը, որ վերջին օրերին հենց Տավուշի մարզի ուղղությամբ են այսպես ակտիվացել:
- Այնտեղ մարտական հերթապահություն իրականացնում է ոչ թե Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, այլ սահմանապահ ծառայությունը: Ես կարծում եմ, որ այնտեղ են փորձում իրենց «դրսեւորել», քանի որ ճակատի այլ մասում սահմանապահ ծառայությունը իրենց «հերոսացնելու» հնարավորություն չունի: Իջեւանի հատվածն իրենց սահմանապահ ծառայությունն է պահում, եւ կարծում եմ, որ պետք է համապատասխան վերլուծություն արվի, թե արդյո՞ք իրենց այդ գործողությունները պաշտպանական բնագավառի իրենց լիազոր մարմնի հետ համաձայնեցված են, թե՞ ոչ:
- Նկատելի էր, որ հակառակորդն օգտագործում է գերմանական արտադրության «Վալլոն» ականորսիչ: Նախկինում երբեւէ եղե՞լ է, որ նրանք գերմանական արտադրության տեխնիկա օգտագործեն:
- Այդ հարցին չեմ կարող պատասխանել, նման տեղեկության չեմ տիրապետում:
- ՀՀ ՊՆ-ն սրանով պայմանավորված քայլեր ձեռնարկելո՞ւ է:
- Մեր գործողությունները պլանավորված չեն հակառակորդի գործողությունների հետ: Մեր գործը անընդհատ զգոն լինելն է, ինչպես նաեւ մարտական պատրաստության աստիճանի բարձրացումը: Այսինքն՝ մենք միշտ պատրաստ պետք է լինենք ու այդ ուղղությամբ էլ գնում ենք, որպեսզի կարողանանք նման ցանկացած սանձարձակ գործողության հակահարված տալ, որպեսզի համապատասխան առավելություն ձեռք բերելու ցանկություն հակառակորդի մտքով չանցնի: Դա վերաբերվում է ոչ միայն նման դիվերսիոն գործողություններին, այլեւ մնացած գործողություններին, որոնք իրականացվում են շփման գծում:
- Պարոն Բալայան, ըստ ձեզ, հայ-ադրբեջանական սահմանին այս լարվածությունը կարո՞ղ է կապ ունենալ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի եւ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպման հետ: Հաշվի առնելով, որ Չավուշօղլուն հայտարարեց, թե ԼՂ հարցը պետք է լուծվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում:
- Կարծում եմ՝ դա իրականում ԱԳՆ-ի հետ կապված հարց է: Կարող եմ ասել, որ այդ հանդիպումները պաշտպանության նախարարության գործառույթների վրա չեն ազդում:
Ռազմական փորձագետ Հրաչյա Պետրոսյանցի կարծիքով էլ՝ հակառակորդի նման ակտիվությունը 2 պատճառ կարող է ունենալ. «Առաջինը ընդհանուր տարածաշրջանի լարված իրավիճակն է՝ Թուրքիայի հետ կապված խնդիրներ կան, Սիրիայի հետ կապված խնդիրներ կան: Միգուցե դա առիթ է հանդիսացել, որ Ադրբեջանը ակտիվացնի որոշակի գործողություններ: Չի կարելի դա բացառել: Երկրորդն այն է, որ ամեն տարի այս ամիսները հիմնականում համընկնում են հակառակորդի հատուկ նշանակության ջոկատների ուսումնական փուլի ավարտի հետ: Կա նմանատիպ կարծիք, որ իրենք իրենց քննությունը հենց այդ վերջին փորձով են հանձնում: Եթե մի քիչ հետ գնանք ու նայենք՝ կտեսնենք, որ նման դեպքեր շատ-շատ են եղել՝ հենց Տավուշի մարզի ուղղության վրա՝ մարտ-ապրիլ ամիսներին»:
Պետրոսյանցը նշեց, որ հակառակորդի խնդիրը նման փորձեր կատարելն է, իսկ մեր խնդիրը՝ դրանք կանխելը. «Դա մարտական խնդիր է, յուրաքանչյուր կողմ փորձում է իր խնդիրը կատարել: Փաստացի պատերազմի մեջ գտնվող երկու հակամարտող կողմերի համար սա այն է, ինչ պետք է կատարվի ամեն օր»:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչպե՞ս է Ադրբեջանը գերամանական ականորսիչ ձեռք բերել, փորձագետը պատասխանեց. «Հնարավոր է՝ Թուրքիան կամ Իսրայելը այդ ականորսիչները ձեռք են բերել Գերմանիայից, իսկ Ադրբեջանը՝ նրանցից: Չեմ բացառում, որ թուրքական բանակի սպառազինությունից այն հանվել է եւ որպես օգնություն տրվել է Ադրբեջանին: Չեմ կարծում, որ անմիջապես Գերմանիայից ձեռք բերած լինեն»: