Աշակերտները կսովորեն՝ ինչպես դիմակայել աղետներին, պաշտպանվել արտակարգ իրավիճակների պայմաններում
Հայաստանի ուսումնական հաստատություններում աշակերտները կսովորեն՝ ինչպես դիմակայել աղետներին, պաշտպանվել արտակարգ իրավիճակների պայմաններում։ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը նախատեսում է այն կամ դարձնել պարտադիր առարկա, ինչպես մի շարք համալսարաններում (Քաղաքացիական պաշտպանություն) կամ նյութն ուսումնասիրվի այլ առարկաների դասաժամերին։ Այս մասին այսօր հայտարարել է ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին։
Նա հավելել է, որ այդ հարցի շուրջ այժմ ընթանում են քննարկումներ, արդեն իսկ հանդիպումներ են եղել ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի հետ։ Խնդիրն արդիական է, եւ այն պետք է լուծում ստանա։
Հարությունյանի խոսքով՝ հենց այսպիսի իրավիճակներում, երբ երկրում առկա է նման արտակագ իրավիճակ, երեւում են կրթական բացերը եւ նոր ծրագրեր լրամշակելու կարիքները։