Մարտի 19-ի ժամը 09:00-ի դրությամբ իրականացված կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) թեստավորման արդյունքում հաստատվել է ևս 5 դեպք: Բոլոր պացիենտների առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար:
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ հանրագումարով այս պահին արձանագրվել է 115 դեպք: Կա առողջացման 1 դեպք: Արդյունքների համաճարակաբանական վերլուծության տվյալները փաստում են, որ 99 դեպք փոխկապակցված է երկու առաջնակի դեպքերի հետ:
Առողջապահության նախարարությունը կրկին կոչ է անում՝
✅մնացե՛ք տանը,
✅սահմանափակե՛ք շփումները,
✅հետևե՛ք անձնական հիգիենային,
✅հաճախակի լվացե՛ք ձեռքերը օճառով առնվազն 20 վայրկյան տևողությամբ, հատկապես սնունդ ընդունելուց առաջ և տուն մտնելուց հետո,
✅հնարավորության սահմաններում նվազեցրե՛ք հանրային տրանսպորտից օգտվելը,
✅շփումների դեպքում պահպանե՛ք առնվազն 1 մետր հեռավորություն,
✅գրիպանման երևույթների առկայության դեպքում չզբաղվե՛ք ինքնաբուժմամբ, տեղեկացրե՛ք բժշկին,
✅եթե վերադարձել եք այնպիսի երկրներից, որտեղ համաճարակային իրավիճակը լարված է, ինքնամեկուսացե՛ք 14 օր՝ կապ հաստատելով պոլիկլինիկայի Ձեր բժշկի հետ,
✅պարբերաբար կատարե՛ք ջերմաչափում՝ արդյունքների մասին տեղեկացնելով բժշկին,
✅խուճապի մի՛ մատնվեք և հետևե՛ք Ձեր բժշկի խորհուրդներին:
Հիշեցնենք, որ Առողջապահության նախարարությունում գործում է շուրջօրյա «թեժ գիծ» ծառայություն՝ 8003, և «օպերատիվ զանգերի կենտրոն»՝ 060838300 հեռախոսահամարներով: