Զինվորի ծնողը նրան բանակ ուղարկելուց հետո չպետք է ստիպված լինի հոգ տանել, որ որակյալ սնունդ ուղարկի նրան․ վարչապետ
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց բանակում նոր կարգով սննդի պատրաստման եւ մատուցման ծառայության բաղադրիչի (մեկ զինծառայողին մեկ օրվա 3000 դրամ վճարման ենթակա) մասով կանխավճար հատկացնել այդ ծառայությունն ապահովող կազմակերպություններին:
Կանխավճարը կարող է տրամադրվել՝ հաշվի առնելով կազմակերպությունների առաջարկը՝ պարտադիր պայման սահմանելով կանխավճարի ապահովման բանկային երաշխիքի ներկայացումը: Կանխավճարի մարումը նախատեսվում է իրականացնել ծառայությունների մատուցման հանձնման-ընդունման արձանագրությունների հիման վրա կատարվելիք վճարումներից՝ 10%-ի չափով նվազեցնելու միջոցով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով նախագծին, ասաց, որ զինված ուժերում զինվորների սննդի ապահովման նոր համակարգի ներդրումը տեղավորվում է իրենց քաղաքական պարտավորության տրամաբանության մեջ:
Նա ընդգծեց՝ զինվորի ծնողը նրան բանակ ուղարկելուց հետո չպետք է ստիպված լինի հոգ տանել, որ որակյալ սնունդ ուղարկի նրան. «Այն զորամասերում, որտեղ այդ համակարգը ներդրված է, սննդի որակի էական անգամներով փոփոխություն ունենք: Բայց ես ուզում եմ ասել, որ երբ սկզբնական շրջանում այս նախագծի ներդրման նպատակահարմությունն էինք քննարկում, բոլորս գիտեինք, որ մտնում ենք մութ անտառ, որտեղ շատ պարամետրեր ի սկզբանե հայտնի, կանխատեսելի չեն»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ պետք է 0-ից համակարգ ստեղծեին։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ վերջին ամսվա ընթացքում 4 քննարկում են ունեցել. «Այս ամենի նպատակը մեկն է՝ զինվորին ապահովել հնարավորինս բարձրորակ սննդով, եւ քանի որ ընկերություններն այս ընթացքում ներդրումներ են արել, եւ դրանք չեն փոխհատուցվել, ոչ մի կոպեկ փող չենք տվել, մենք քննարկումների արդյունքում որոշեցինք, որ որոշակի կանխավճար տրվի արդեն իսկ սեփական միջոցների հաշվին կատարված ներդրումների որոշակի մասի համար»։
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն էլ ասաց, որ կորոնավիրուսային իրավիճակը 5-6 այսպիսի կազմակերպության համար ծանր պայմաններ է ստեղծել իրենց գործունեության հետ կապված: