ՌԴ-ն արտահանձնում է Ալրաղացի Լյովիկ մականունով հայտնի Լեւոն Սարգսյանին
Ռուսաստանի գլխավոր դատախազությունը որոշել է բավարարել ՀՀ դատախազության հարցումը ավազակությանը մասնակցելու համար հետախուզվող ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Լեւոն Սարգսյանի (Ալրաղացի Լյովիկ) արտահանձման վերաբերյալ։
Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով գերատեսչությանը: Նշվում է, որ Սարգսյանին մինչեւ 15 տարվա ազատազրկում է սպառնում:
Ալրաղացի Լյովիկը, հիշեցնենք, հետախուզման մեջ էր գտնվում 2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ից: Նա որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 11 տարի առաջ ՀՀ մաքսային պետական կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա կատարված ավազակային հարձակումը պատվիրելու համար:
Նրա պաշտպանը նշել էր, որ  իր պաշտպանյալի նկատմամբ հայտարարված հետախուզումը ձեւական բնույթ է կրել, Սարգսյանը ՌԴ-ում ապրել է, ազատ տեղաշարժվել եւ զբաղվել իր փոքր բիզնեսով:
Լեւոն Սարգսյանը հայտնաբերվել էր եւ կալանավորվել, նա պահվում էր Մոսկվայի քննչական մեկուսարանում:
Հիշեցնենք, որ նախկին պատգամավորը հայտնաբերվել եւ ձերբակալվել էր նոյեմբերի 21-ին, ՌԴ Մոսկվայի մարզի Զելենոգրադ քաղաքում: Նոյեմբերի 25-ին էլ ՀՀ եւ ՌԴ դատախազությունների գործակցության արդյունքում ՌԴ դատարանը բավարարել էր հանձնելու հարցը քննարկելու շրջանակներում Լեւոն Սարգսյանին 40 օրով կալանավորելու՝ ՌԴ դատախազության միջնորդությունը: