Սիսիանում քաղաքացիների նկատմամբ ենթադրյալ բռնության դեպքերի առթիվ ՀՔԾ-ում հարուցվել է երկու քրեական գործ
Սիսիանում քաղաքացիների նկատմամբ պաշտոնատար անձանց կողմից ենթադրյալ բռնության դեպքերի վերաբերյալ հաղորդումների հիման վրա ՀՔԾ-ում հարուցվել է երկու քրեական գործ:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրեց ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը:
Առաջին քրեական գործը, որ վերաբերում է Սիսիանի ավագանու անդամ Մարտին Հարությունյանի եւ Սիսիանի ոստիկանապետի պաշտոնակատար Գարիկ Մուրադյանի միջեւ տեղի ունեցած միջադեպին, հարուցվել է ՀՀ ՔՕ-ի 309-րդ հոդվածի 2-րդ կետով (բռնության գործադրմամբ պաշտոնեական լիազորությունները անցնելը): Հիշեցնենք՝ Մարտին Հարությունյանի շահերի ներկայացուցիչ Ներսես Խաչատրյանը մեր զրույցում պատմել էր, որ տեղեշարժման թերթիկի վերաբերյալ ծագած միջադեպի ժամանակ ոստիկանապետը բռնություն է գործադրել Հարությունյանի, նրա հոր եւ հորեղբոր որդու նկատմամբ:
Երկրորդ քրգործը հարուցվել է Սիսիանի բնակիչ Գառնիկ պապի հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 1-ին (պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը) եւ 309.1-րդ հոդվածի 1-ին կետերով (խոշտանգումը): Գառնիկ պապը բերման էր ենթարկվել ոստիկանության բաժին գողության կասկածանքով, որտեղ, ըստ նրա ներկայացուցիչ Լուսինե Զեյնալյանի, նրա նկատմամբ բռնություն է գործադրվել:
Նշված հրապարակումները ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ուղարկել էր ՀՔԾ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարությամբ: