Անի խոշորացված համայքնում կորոնավիրուսից մահվան երրորդ դեպքն է գրանցվել: Մահացել է Ձորակապ համայնքի 62-ամյա բնակիչ: ՀԺ-ի հետ զրույցում համայնքի ղեկավար Արտակ Գևորգյանն ասաց, որ տղամարդը երբեւէ արտերկրում չի եղել, գյուղում էլ հնարավոր վարակակիրների հետ շփումներ չի ունեցել:
«Բավականին աշխույժ տղամարդ էր, գյուղում իր բիզնեսն էր ծավալում: Գյուղատնտեսական ապրանքների առևտրով էր զբաղվում, ավտոմասեր էր վաճառում: Կյանքով լեցուն մարդ էր: Բոլորիս համար էլ անսպասելի էր ու զարմանալի, որ նրա մոտ կորոնավիրուս հայտնաբերվեց, ու հիվանդությունը սուր ընթացք ունեցավ, այսօր էլ մահացավ»,- ասաց Արտակ Գևորգյանը:
Ըստ համայնքապետի՝ ձորակապցի տղամարդը հոսպիտալացվել էր մոտ քսան օր առաջ: Կորոնավիրուսի հաստատումից հետո նրա մոտ սրտի հետ կապված խնդիր էր առաջացել: Հենց Երևանում էլ տղամարդուն ստենտավորել էին:
«Ստենտավորումից հետո գրեթե ութ օր ապրեց, բայց, ցավոք, մահն է արձանագրվել: Բոլորս ցավում ենք»,- ասաց Գևորգյանը:
Անի խոշորացված համայքնում կորոնավիրուսից մահվան առաջին դեպքը գրանցվել է ապրիլի վեցին. մահացել է մարալիկցի որսորդը: Երկրորդ դեպքը գրանցվել է երեկ՝ ապրիլի քսանին: Դեպքը գրանցվել է Մարալիկում, սակայն 90-ամյա ծերունին հուղարկավորվել է Սառնաղբյուրում, քանի որ եղել է Սառնաղբյուրի բնակիչ: «Նա Մարալիկում աղջկա տանն էր, հիվանդ էր, աղջիկն էր խնամում: Հենց Մարալիկում էլ մահացավ»,- տեղեկացրեց համայնքապետը:
Ձորակապի այսօր մահացած բնակիչը կորոնավիրուսից մահացած երրորդ մարդն էր Անի խոշորացված համայքնում: Տղամարդը կհուղարկավորվի՝ գործող կարգի համաձայն:
Մարալիկում այս պահին խիստ հսկողություն է սահմանված, պարետի որոշմամբ՝ նաև տեղաշարժի սահմանափակումներ կան: Արտակ Գևորգյանն ասաց, որ ինքնամեկուսացման ցուցում ունեցողները հետևում են հրահանգին, սակայն մյուսների պարագայում խնդիրներ կան՝ կապված գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացման, գյուղմթերքի տեղափոխման, հողերի պարարտացման և անասուններին արոտ տանելու հետ: Մանրամասն ուսումնասիրվում է յուրաքանչյուրի գործունեությունը, հետո նոր տրվում է տեղաշարժի թույլտվություն:
Մարալիկում շատերն ունեին խնդիրներ ձեզ հետ, մոտ երկու տարի ձեր հրաժարականն էին պահանջում, նաև պարբերաբար փակում էին համայնքապետարանի դռները: Հիմա ինչպե՞ս են գալիս, անհրաժեշտ թերթիկները ձեր ստորագրությամբ վերցնում՝ ՀԺ-ի հարցին՝ Գևորգյանը պատասխանեց՝ դեռ խնդիրներ չեն առաջացել: «Մենք աշխատում ենք բոլորի համար, ծառայում ենք մեր ժողովրդին»:
Համայնքում նաև շարունակվում է ախտահանման աշխատանքների իրականացումը: Ինչո՞ւ Ֆեյսբուքում որոշ մարալիկցիներ դժգոհություններ ունեն՝ կապված Մարալիկի ախտահանման աշխատանքների հետ: Գևորգյանն ասաց՝ չգիտի: «Եթե կան մարդիկ, որոնք մտահոգ են, նրանց չի բավարարում մեր աշխատանքը, կարող են կամավոր, իրենց ասած, այդ բացը լրացնել: Պետք չէ նման իրավիճակում նման բաներ խոսելը: Էլի եմ ասում՝ եթե ցույց են տալիս, թե իրենք ավելի են անհանգստանում բնակչության համար, թող գան, մենք պուպլիզատորները կտանք, թող քլորացում անեն ու ժավելաջրով ախտահանում»,- ասաց Գևորգյանը: