Նախագիծը պարունակում է 2 հիմնական դրույթ՝ ՀՀ հարկային օրենսգրքի փոփոխություն եւ լրացում։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը նախագծի ներկայացման ժամանակ։ Նրա խոսքով՝ առաջինը հարկային պարտավորությունների չկատարման դեպքում տույժերի կրկնակի նվազեցումն է։ Նա ներկայացրեց, որ ամենօրյա հաշվարկի ժամանակ հարկային որոշակի պարտավորություն չվճարելու դիմաց վճարվում է այս պարտավորության 0,0075%-ը։ Նախագծով առաջարկվում է գրեթե կրկնակի իջեցում՝ 0,004%: «Եթե ես սա վերածեմ տարեկան տոկոսների, ապա առաջինի դեպքում 27%-ից ավելի է կազմում այդ տույժը, հիմա՝ 14,6%»,- ասաց Մելքումյանը:
Օրինագծի երկրորդ մասով առաջարկվում է փոփոխել արգելանք դնելու գումարի շեմը։ Ինչպես ներկայացրեց Մելքումյանը, գործող կարգավորմամբ եթե տնտեսվարողը 500 հազար դրամից ավելի հարկային պարտավորություն է կուտակում, հարկային ղեկավարը կարող է արգելանք դնելու մասին որոշում կայացնել։ Այս նախագծով առաջարկվում է այդ շեմը բարձրացնել մինչեւ 1 մլն 500 հազար դրամ։ «Եթե 1,5 միլիոնից ավելի պարտք լինի, օրինակ՝ 1,8 մլն, քաղաքացին կարող է այդ 300 հազար դրամը վճարել, եւ արգելանքը կհանվի»,- եզրափակեց Մելքումյանը։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի համոզմամբ՝ սա վարքագծի վրա որոշակի ազդեցություն ունեցող քայլ է, սակայն Մելքումյանը համակարծիք չէ։ «Փորձը ցույց է տվել, որ վերջին 7-8 տարիների ընթացքում այդ տույժերը 0,5%-ից սկսել են իջնել, եւ դա ցույց է տվել, որ դրանց իջեցումն առանձնապես չի ազդել կարգապահության վրա»,- ասաց Մելքումյանը։