Երեւանում կտեղադրվի հնդիկ քաղաքական եւ հոգեւոր առաջնորդ Մահաթմա Գանդիի արձանը. բոլոր ծախսերը կհոգա հնդկական կողմը
Այսօր Երեւանի ավագանին որոշում կայացրեց Երեւանում տեղադրել հնդիկ քաղաքական եւ հոգեւոր առաջնորդ Մահաթմա Գանդի արձանը: Մահաթմա Գանդիի արձանի տեղադիրքը Երեւան քաղաքի Հալաբյան եւ Մարգարյան փողոցների միջանկյալ զբոսայգու տարածքում կապահովի վերջինիս առավել շահեկան տեսողական ընկալումը տարածության մեջ:
Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատունը դիմել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ առաջարկելով Գանդիի 150-ամյակի կապակցությամբ տեղադրել վերջինիս արձանը:
ԱԳ նախարարությունից դիմել են Երեւանի ավագանուն՝ փոխանցելով դեսպանատան առաջարկը: Ըստ այդմ՝ որոշման ընդունման համար հիմք է հանդիսանում Երեւանի քաղաքապետին ուղղված ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության գրությունը, որով առաջարկվում է Հնդկաստանի հոգևոր առաջնորդ, համաշխարհային պատմության ականավոր քաղաքական գործիչ և փիլիսոփա Մահաթմա Գանդիի արձանը տեղադրել՝ դրանով իսկ ամրապնդելով և խորացնելով Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները:
Գրության մեջ նաև նշվում է, որ արձանը կտրամադրի հնդկական կողմը, ինչպես նաև կհոգա արձանի Երևան տեղափոխման, պատվանդանի կառուցման և տեղադրման հետ կապված բոլոր ծախսերը:
Մահաթմա Գանդին Հնդկաստանի՝ Մեծ Բրիտանիայից անկախանալու շարժման ղեկավարներից և գաղափարախոսներից էր: Գանդին որպես պայքարի միջոց ընտրել էր խաղաղ ապստամբությունը, պայքարը՝ առանց չարության, կրակոցների, որտեղ մարդկանց միակ զենքը իրենց կյանքն է: Երբ նրա համառ ջանքերի շնորհիվ 1947 թվականին Հնդկաստանը խաղաղ ճանապարհով անկախացավ Մեծ Բրիտանիայից, աշխարհը համոզվեց Գանդիի գաղափարախոսության արդյունավետության մեջ:
Մահաթմա Գանդիի ծննդյան օրը՝ հոկտեմբերի 2-ը՝ Հնդկաստանում նշվում է իբրև ազգային տոն, իսկ ամբողջ աշխարհում՝ որպես «Ոչ բռնության» օր: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացրած առաջարկը հավանության են արժանացրել Երևանի գլխավոր ճարտարապետը եւ աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչությունը, ինչպես նաև համաձայնեցվել է աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության հետ: