Այսօր ՀՀ Կառավարության նիստի սկզբում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին խնդրեց ներկայացնել, թե կորոնավիրուսի հետ կապված ինչ իրավիճակ է այս պահին։
«Պարո՛ն Թորոսյան, մենք նախորդ օրը շատ մեծ թիվ ենք ունեցել նոր դեպքերի, խնդրում եմ ներկայացրեք»,- ասաց վարչապետը։
Ի պատասխան՝ նախարարն ասաց. «Այո՛, վատ իմաստով ռեկորդային թիվ ենք ունեցել՝ 134 նոր դեպք։ Այսպիսով ընդհանուր դեպքերի թիվը՝ 2066։ Հավելյալ 29 բուժված քաղաքացի ենք ունեցել, ընդհանուր 929 բուժված կա։ Այս պահին փաստացի բժշկական հսկողության տակ գտնվող անձանց քանակը 1103 է։ Դժբախտաբար, ունեցել ենք նաեւ 2 մահվան դեպք, եւ կորոնավիրուսից ընդհանուր մահվան դեպքերի թիվը 32 է։ Արհեստական շնչառության սարքերի վրա այս պահին ունենք 6 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 17, ծանր վիճակում՝ 59 քաղաքացի»։
Թորոսյանն ասաց, որ իրադարձությունների զարգացման այս սցենարի դեպքում հավանաբար շուտով կանցնեն առանց սիմպտոմ կամ շատ թեթեւ քաղաքացիներին չհոսպիտալացնելու ռազմավարությանը։
«Իհարկե, մեր մոտեցումն այնպիսին է, որ այդ օրը, երբ այդ որոշումը կայացնենք, փորձենք ձգել, որովհետեւ դա բերելու է ապագայում հետագա տարածման։ Ենթադրում եմ, որ 5-6 օր դեռ կկարողանանք այսպես ձգել՝ չնայած այս 134 քաղաքացիների մեջ եղել են իրար հետ շատ փոխկապակցված անձինք։ Մենք չենք կարող վստահաբար ասել, որ այսօր էլ այդպիսի թիվ կլինի, հնարավոր է՝ ավելի քիչ լինի։ Մի դեպք ունենք, որից փաստացի միշտ փորձել ենք խուսափել. դա հուղարկավորության արարողության ժամանակ վարակված անձի մասնակցությունն է եղել, եւ այլ անձինք են վարակվել։ Նորից պետք է կոչ անենք նման արարողություններին փոքրաթիվ մարդկանցով մասնակցել, չհամարել, որ վտանգն անցել է»,- ասաց նախարարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, դիմելով փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանին, հետաքրքրվեց, թե արդյոք այս թիվը փոխո՞ւմ է իրենց պլանները։
Ավինյանը կարծիք հայտնեց, թե դեռեւս իրենց պլանները չեն փոխվում․ «Որովհետեւ ընդհանուր առմամբ շրջանակը կոնկրետ է, եւ մենք ունեցել ենք նաեւ հիվանդանոցում բավականին լուրջ խնդիր, ու այդտեղ էլ քիչ թե շատ շրջանակը կոնկրետ է։ Այնուամենայնիվ, վարակի տարածման դինամիկայից կախված՝ մեր որոշումները կարող են փոփոխվել։ Կարծում եմ՝ դեռեւս նման փոփոխությունների կարիք չկա, բայց մոտակա օրերի շրջանակը, ում մոտ դրական կհաստատվի, մեզ թույլ կտա վերջնական որոշումներ կայացնելու։ Այս պահին մենք գնում ենք այն տրամաբանությամբ, որ մայիսի 4-ից փոխվելու է տնտեսական գործունեության տեսակների վերաբերյալ պարետի որոշումը, եւ էական ոլորտներ բացվելու են։ Այնուամենայնիվ, ինչպես եւ քննարկել ենք, շարունակվելու է փակ մնալ կրթական ոլորտը՝ համալսարանները, դեռեւս էական սահմանափակումներ են գործելու մշակույթի եւ զվարճության ոլորտներում»։