«ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպը չպետք է դիտարկել որպես առանձին դեպք, որովհետեւ այն հետեւանք է հանրային սպառնալիքների, բռնության կոչերի, սեռական բնույթի հայհոյանքների, մարդու արժանապատվությունը ոտնահարող հայտարարությունների, որոնք առցանց հարթակից տեղափոխվել են օֆլայն տիրույթ». Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
Նա ընդգծեց, որ այդ ամենը պետք է դիտարկել այն համատեքստում, որ իրենց քաղաքական թիմի համար բռնության մերժումը ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է մնալ որպես հիմնարար արժեք:
Ալեն Սիմոնյանի եւ «Ադեկվադ» միաբանության ատենապետ Արթուր Դանիելյանի միջեւ երեկ տեղի ունեցած միջադեպի համատեքստում Մակունցը հիշեցրեց Երեւանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արթուր Իսպիրյանի, Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանի եւ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպերը:
Մակունցն ասաց, որ եթե ՀՀ քաղաքացիների արժանապատիվ ապրելու համար, նրանց ապահով զգալու համար իրավապահ մարմիններին անհրաժեշտ է ավելի մեծ գործիքակազմ, Ազգային ժողովը պատրաստ է օժանդակել:
Վերադառնալով Սիմոնյանի հետ տեղի ունեցածին՝ Մակունցն ասաց, որ սա միայն նրա դեմ ուղղված քայլ չէ.
«Իրականում փորձ է արվում այնպիսի տպավորություն ստեղծել, որ դա կարող է տեղի ունենալ ցանկացած քաղաքացու նկատմամբ կամ պաշտոնատար անձի նկատմամբ, ով հնչեցնում է տեսակետ, որը չի համընկնում կոնկրետ խմբի տեսակետին: Իմ անձնական գնահատականն է, որ հատկապես վերջին օրենքներից մեկը, որը ընդունվեց ապօրինի ձեռք բերված գույքի կապակցությամբ, դրան հետեւած Ալեն Սիմոնյանի հրապարակային ելույթները, կարծում եմ՝ անմիջականորեն կապված են տեղի ունեցածի հետ»,- նկատեց Մակունցը:
Հարցին, թե ո՞վ է անհանգստացած այդ օրենքից, «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարը պատասխանեց. «Այն բոլոր մարդիկ, որոնք ապօրինի գույք են ձեռք բերել: Անուններ չեմ կարող հնչեցնել, անուններ հնչեցնելը կոնկրետ մարմինների պարտականությունն է, եթե ունեն կամ երբ ունենան տվյալներ հրապարակելու: Բայց ես կարծում եմ, որ այն բոլոր մարդիկ, որոնք ունեն ապօրինի ձեռք բերված գույքի հետ կապված որոշակի մտահագություններ, եւ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունները այդքան էլ դուր չեն եկել, կարծում եմ, որ այս ամենը փոխկապակցված է»:
Լրագրողներից մեկն էլ փորձեց ճշտել, թե այդ պահվածքը ինչո՞վ կարող է օգնել նրանց այդ օրենքից խուսափելու հարցում. «Ոչնչով, բացարձակապես այս դրսեւորումները ոչնչով իրենց չեն օգնելու, եւ օրենքը ծառայելու է ՀՀ քաղաքացիներին, հարկատուներին, բոլորիս: Որեւէ օգուտ չի տալու, ուղղակի խուճապային տրամադրությունների դրսեւորում է»,- ընդգծեց նա:
Ալեն Սիմոնյանը նախօրեին ԱԺ-ում տհաճ խոսակցություն եւ լեզվակռիվ էր ունեցել ԼՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչների հետ: Լրագրողներից մեկն էլ հետաքրքրվեց, թե այդ խմբակցության անդամները եւ Արթուր Դանիելյանը ի՞նչ կապ կարող են ունենալ ապօրինի գույքի մասին օրենքի հետ, Մակունցը պատասխանեց.
«Ես տեղյակ չեմ՝ ով ինչ չափով է առնչվում ապօրինի գույք ձեռք բերած անձանց հետ, ես սա չեմ կարող պնդել, վարկած եմ ներկայացնում, որ հնարավոր է՝ առընչվում է այդ օրենքի հետ: Ինչ վերաբերում է ԼՀԿ արձագանքներին եւ երեկվա միջադեպին, անկեղծ ասած՝ չգիտեմ կապել այդ ամենը իրար հետ, թե ոչ, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ հանրային սպառնալիքը, հանրային հնչեցված բռնության կոչը, մարդու արժանապատվությունը ոտնահարող ելույթները կարող են հանգեցնել իրավական հետեւանքների»:
Մակունցն ասաց նաեւ, որ իրենց խմբակցությունում քննարկվել է Էդմոն Մարուքյանի եւ Ալեն Սիմոնյանի միջեւ տեղի ունեցած բանավեճը, Սիմոնյանը իրեն պահել է արժանապատիվ կերպով եւ ներողություն է խնդրել ԼՀԿ խմբակցության անդամ Անի Սամսոնյանից, ինչը, սակայն, տեղի չի ունեցել սեռական հայհոյանք հնչեցնողի կողմից:
Լրագրողներից մեկն էլ, անդրադառնալով բռնության կոչերի մասով Մակունցի մեկնաբանությանը, հետաքրքրվեց, թե արդյոք վարչապետի հայտարարությունները ասֆալտին փռելու եւ այլնի մասին նման կոչեր չե՞ն:
Ի պատասխան՝ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ տարբեր բաներ են երեւույթին ընդհանուր գնահատական տալն ու կոնկրետ անձին կամ նրա ընտանիքին ու երեխաներին վերաբերող բռնության ու սպառնալիքի կոչեր հնչեցնելը: