Լոռու մարզում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը երեկվա դրությամբ 41 է: Նրանցից 2-ի մոտ ախտորոշվել է թոքաբորբ: 8 մարդ առողջացել է ու վերադարձել տուն: Այս մասին ֆեսյբուքյան իր էջում հայտնել էր մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը:
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ վարակված անձանցից 8-ը Սպիտակ քաղաքի բնակիչներ են, որոնց մեջ են բանկերից մեկի մասնաճյուղի մի աշխատակից ու Սպիտակի հիվանդանոցի աշխատակցուհիներից մեկը:
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ այնտեղ հիմա Հայաստանի այլ քաղաքներից ժամանած աշխատակիցներն են աշխատում, քանի որ տեղացի աշխատակիցները մեկուսացված են:
ՀԺ-ի հետ զրույցում Սպիտակի քաղաքապետ Գագիկ Սահակյանը, սակայն, այդպես էլ չկարողացավ կոնկրետ ասել, թե Սպիտակի քանի բնակչի մոտ է հաստատվել նոր տիպի կորոնավիրուս: «Ոչինչ չեմ կարող ասել: Այո՛, լսել եմ, որ բանկի աշխատակիցները շփվել են վարակված քաղաքացու հետ, բայց պաշտոնական բան չեմ կարող ասել, խոսակցությունների մակարդակով են, ձեռքիս թիվ չունեմ: Միայն գիտեմ, որ քաղաքում հաստատված դեպքեր կան»,- ասաց Գագիկ Սահակյանը՝ նշելով, որ որեւէ մեկը իրեն թիվ չի հայտնում. «Մարզպետարանն է ողջ ինֆորմացիային տիրապետում»:
Սահակյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ հաստատված դեպքերից բացի, կան մեկուսացված անձինք. «Բանկի աշխատողները փոխվել են, կարծեմ Երեւանից են եկել, աշխատում են, շենքը ախտահանել են, մյուս աշխատողները մեկուսացման մեջ են»:
Մեզ հասած տեղեկություններով՝ կորոնավիրուսով վարակման դեպք է հաստատվել նաեւ Սպիտակի բժշկական կենտրոնի աշխատակիցներից մեկի մոտ: «ՀԺ»-ի հետ զրույցում բժշկական կենտրոնի տնօրեն Վարդուհի Սիսակյանը հաստատեց՝ նշելով, սակայն, որ իրենց աշխատակիցը հիվանդանոցում չի վարակվել: «Այո՛, աշխատակիցներից մեկի մոտ հաստատվել է, բայց ԲԿ-ի հետ կապված չէ, իրենց տուն կոնտակտավոր մարդ է եկել, ու ինքը վարակվել է»,- ասաց տնօրենը՝ նշելով, որ տվյալ աշխատակիցը ներկայումս բուժվում է Վանաձորի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում:
Սպիտակի բուժկենտրոնի տնօրենը փոխանցեց նաեւ, որ թեպետ բժշկական կենտրոնից մեկուսացված անձինք չկան, սակայն կան ինքնամեկուսացվածներ. «Այն պահին, երբ աշխատակցի՝ կոնտակտավոր անձի հետ շփվելու հետ իմացանք, անմիջապես նրան տուն ուղարկեցինք ու աշխատանքը հեռահար կազմակերպեցինք»:
Բացի նշված դեպքը, Սպիտակի բժշկական կենտրոնում թեստավորում է անցել նաեւ մեկ հղի: Պատասխանը եղել է դրական, ինչից հետո նրան տեղափոխել են Երեւան՝ Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ: Կնոջ վիճակը բավարար է. «Բոլոր հիվանդների վիճակը բավարար է, այդ աղջկա մոտ վիժման վտանգ կար, դրա համար տեղափոխեցինք Երեւան»:
ՀԺ-ին տեղեկությունն էին հասել նաեւ, որ վարակակիրներ կան նաեւ Մարգահովիտ գյուղում: Գյուղապետ Սամվել Անանյանը, սակայն, մեզ հետ զրույցում հերքեց վարակակիրներ ունենալու փաստը՝ ասելով. «2 հոգի ՌԴ-ից վերադարձել էին, օդանավակայանից մեկուսացրել էին, 14 օր հետո մարդիկ եկել էին գյուղ: Խոսակցություններ էին տարածվել, թե թեստը դրական է, Երեւանից բացառել էին, ապա կրկնակի թեստավորել ու բացասական արդյունք ստացել»,- հավելեց գյուղապետը:
Հ.Գ. Ավելի ուշ Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը ի պատասխան ՀԺ-ի հարցման՝ հայտնեց, որ միայն Սպիտակի տարածաշրջանում արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակվածության 12 հաստատված դեպք: