ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր ընդունեց ՀՀ Կառավարության ներկայացրած «Սեռական շահագործումից եւ սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Վարման կարգի վերաբերյալ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանը վերահաստատեց այն մտավախությունը, որ հայտնել էր նախագծի քննարկման ժամանակ։ Նա կրկնեց, որ կոնվենցիան պարունակում է դրույթներ, որոնք սպառնալիքի տակ են դնում երեխաների դաստիարակության շահերը։ «Դեմիրճյան փողոցում քաղաքացիական ակցիա էր, երեկ էլ ստացել եմ Հայ առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչներից բազմաթիվ զանգեր»,- ասաց նա եւ հավելեց, որ բոլորը դեմ են արտահայտվում այդ կոնվենցիային։ Պետրոսյանն ասաց նաեւ՝ կոնվենցիայում կան դրույթներ, որոնք հույս են տալիս, որ ՀՀ-ում փորձ է արվում մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ավելի համակողմանի իրականացնել, բայց եւ վտանգ է պարունակում։ «Մենք մնում ենք մեր դիրքորոշմանը, որ այս կոնվենցիան չի բխում ՀՀ-ում երեխաների իրավունքների պաշտպանության իրական եւ լավագույն շահերից»,- եզրափակեց Պետրոսյանը։
Նշենք, որ նախագծի քննարկման ժամանակ Պետրոսյանը մտահոգություն էր հայտնել մասնավորապես այն դրույթի հետ կապված, որով երեխաներին պաշտպանվելու, մեծերից օգնություն խնդրելու եւ զգուշանալու մասին դասեր պետք է տրվեին։ Պետրոսյանի կարծիքով՝ հնարավոր է, որ այդ կրթությունը դեռ ավելի վատ անդրադառնա երեխայի հոգեբանության վրա եւ կոտրի հարգանքն ու վստահությունը մեծերի հանդեպ։
Վարման կարգի վերաբերյալ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն էլ հիշեցրեց, որ հանձնաժողովի նիստի քվեարկության ժամանակ բոլոր խմբակցությունները կողմ են քվեարկել, այդ թվում՝ ԲՀԿ-ն։ «Ցավում եմ եթե առանձին մարդիկ կարողանում են առավոտյան ձեր դիրքորոշման վրա ազդել եւ փոխել ձեր դիրքորոշումը, բայց այս կոնվենցիան բխում է երեխաների շահերից, այս կոնվենցիան մանկապղծության դեմ է, եւ այն կանխելու է մանկապղծությունը ՀՀ-ում»,- ասաց Մակունցն ու շեշտեց, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու համաձայնագրին։
ԱԺ փոխնախագահ, ԲՀԿ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը նույնպես կրկնեց, որ կան խնդրահարույց դրվագներ։ «Երբ առաջարկում էինք, որ խմբակցությունները լսումներ կազմակերպելու ինստիտուտից օգտվելու հնարավորություն ունենան, հենց սա դասական օրինակ է, որ մենք կարող էինք նմանատիպ հարցերը, որոնք հնչողություն են ստանում, բերել խորհրդարան, փողոցում կանգնած մեր հայրենակիցներին էլ հրավիրել, համակողմանի քննարկել ու նոր քվեարկել»,- ասաց Էնֆիաջյանը։
Նշենք, որ օրերս Էնֆիաջյանն առաջարկել էր օրենքի մի նախագիծ, ըստ որի՝ առաջարկում էր խմբակցություններին տալ հնարավորություններ՝ ԱԺ լսումներ կազմակերպելու, սակայն պատգամավորները դեմ քվեարկեցին, եւ օրինագիծը չընդգրկվեց օրակարգ։