2020 թվականին նախատեսվում է.
միանվագ դրամական աջակցություն տրամադրել 245 շահառուի,
կանխավճարի ապահովագրություն տրամադրել 540 շահառուի,
երեխայի ծննդյան աջակցություն տրամադրել 300 շահառուի։
Յուրաքանչյուր տարվա բյուջետային գործընթացի շրջանակներում կճշգրտվի շահառուների նախատեսվող թվաքանակը՝ ըստ նպատակային ծրագրերի։
Բնակարանների ձեռքբերման պետական ծրագրի համար բնակարանի առավելագույն շուկայական արժեք է սահմանվել 30 մլն դրամը, իսկ շահառուի 3-րդ եւ յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի հաշվով գումարը կավելանա եւս 5 մլն դրամով:
Պետական աջակցությունը ենթադրում է կանխավճարի վճարման աջակցություն՝ երկրորդային շուկայից ձեռք բերվող բնակարանների համար բնակարանի արժեքի մինչեւ 10 տոկոսի չափով, առաջնային շուկայից ձեռքբերվող բնակարանների համար՝ մինչեւ 7․5 տոկոս:
Բնակարան ձեռք բերած ընտանիքում յուրաքանչյուր նոր ծնված երեխայի ծննդյան միանվագ դրամական աջակցությունն ամբողջությամբ կուղղվի հիփոթեքային վարկի մնացորդային մայր գումարի մարմանը։
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք այս պայմանները տարածվելո՞ւ են նաեւ զինծառայողների բնակապահովման՝ արդեն գործող ծրագրերի վրա:
Բաթոյանն ասաց, որ ծրագրում որեւէ սահմանափակում չկա։
«Ես խնդրում եմ դա ճշտենք, պարո՛ն վարչապետ, թե չէ բանակն ինձ կգրոհի»,- ասաց Տոնոյանը:
Վարչապետը ծիծաղեց եւ ի պատասխան՝ ասաց․ «Մենք ուզում ենք՝ բանակը գրոհի, բայց բոլորովին ուրիշ ուղղությամբ»։
Այնուհետեւ նա ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանին հանձնարարեց ճշգրտել զինծառայողների՝ ծրագրի շահառու հանդիսանալու հարցը:
«Այսքանից հետո մնում է՝ կարգախոսն էլ մշակենք. «Բոլորս՝ երեխա ունենալու»»,- կատակեց վարչապետը։
Նա ընդգծեց, որ կախված երեխաների քանակից, աջակցության ծավալները տարբեր են. «Ճիշտ եմ, չէ՞, հասկանում, հետո չպարզվի, որ վերջին տողում գրված է՝ բացառությամբ ու մի 300 տողանոց շարք, որ ոչ մեկի վրա չի տարածվում, ինչպես հաճախ պատահում է իրավակիրառ պրակտիկայում»։
Կառավարությունը միաձայն հաստատեց առաջարկված ծրագրերի փաթեթը: