Հանրային սննդի փակ տարածքներով հաստատությունների գործունեությունը մայիսի 18-ից վերսկսվելու է: Այս մասին այսօր ՀՀ Կառավարության մամուլի կենտրոնում ասաց Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը։
«Հանրային սննդի օբյեկտներում մուտքից առաջ պետք է անպայման բոլորը ջերամաչափվեն: Ում ջերմությունը բարձր լինի, հրանահանգված է, կանոնների համաձայն, սպասարկում չիրականացնել: Այն մարդիկ, որոնք բացահայտ ունենում են ախտանշաններ՝ ջերմություն, հարբուխ, հազ, չեն սպասարկվելու առաջին հերթին, այսինքն՝ չի թույլատրվելու նրանց մուտքը հանրային սննդի օբյեկտներ, միաժամանակ վերջիններիս վերաբերյալ անհրաժեշտ է տեղեկություն հաղորդել Առողջապահության նախարարության թեժ գծերին: Այս միջոցառումները ուղղված են՝ համավարակի տարածումը կանխելուն եւ ռիսկերը նվազեցնելուն»,- ասաց փոխնախարարը։
Սիմոնյանը նշեց, որ տնտեսվարողներին կոչ են անում՝ քանի դեռ չեն ապահովել այս պայմանները, չվերսկսել աշխատանքը: Հանրային սննդի օբյեկտներում արգելվելու է 5 հոգուց ավելի անձանց մասնակցությամբ միջոցառումների իրականացումը, ինչպես նաեւ նարգիլեի օգտագործումը: