ՀՀ քննչական կոմիտեն մանրամասներ է հայտնել քննվող մի գործից, որով անցնում է նաեւ Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը: Հենց այս գործի շրջանակներում են երեկ բերման ենթարկվել, այնուհետ՝ ձերբակալվել 3 երիտասարդները, որոնք Փարամազյանի մերձավոր շրջապատից են: Պարզվում է՝ երիտասարդները քաղաքապետի մասնակցությամբ մարդ են առեւանգել, նրան բռնի կերպով պահել, ծեծել, վիճաբանության մեջ մտել, նրանցից մեկի մոտ խոշոր չափի թմրանյութ է հայտնաբերվել:
Այժմ իրականացվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ և օպերատիվ միջոցառումներ համայնքի ղեկավարի մասնակցությունը ստուգելու և նրա դերակատարումը պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից մանրամասնում են.
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Քաջարանի բնակիչներ Գ․ Մ․-ի և նրա ընկերոջ՝ Կ․ Թ․-ի միջև տեղի ունեցած վեճի հանգամանքների պարզաբանման համար Քաջարան համայնքի ղեկավարի կանչով 2020թ. ապրիլի 26-ին՝ ժամը 20:00-ի սահմաններում, Քաջարանի Լեռնագործների փողոցում գտնվող, վերջինիս պատկանող բենզալցակայանի հետնամասում գտնվող չգործող նախկին ռեստորանի շինությունում հավաքվել են համայնքի ղեկավարը և շուրջ 20 հոգի, որտեղ տեղի է ունեցել ծեծկռտուք։
2020թ. ապրիլի 29-ին՝ ժամը 13:30-ի սահմաններում, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աշխատակիցներ Բ․ Հ․-ն, նրա եղբայրը՝ Լ․ Հ․-ն, Խ․ Մ․-ն և Մ․ Ս․-ն, կոմբինատի ավտոկայանատեղիում բռնություն գործադրելով, առևանգել են Շ. Մ․-ին և Խ. Մ․-ի կողմից վարվող ավտոմեքենայով տեղափոխել «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի տարածք, Ա․ Հ․-ի և Գ․ Մ․-ի հետ ծեծի ենթարկել նրան:
Շուրջ կես ժամ ծեծելուց հետո Շ. Մ․-ին «Տոյոտա-Պրադո» մակնիշի ավտոմեքենայով տեղափոխել են Ագարակ բնակավայրում գտնվող, Ա․ Պ․-ին պատկանող առանձնատուն, որտեղ կրկին ծեծել են նրան, ինչին միջամտել են Շ. Մ․-ի եղբայրը՝ Գ. Մ․-ն և Ա․ Փ․-ն, ինչպես նաև ինքնությունները չպարզված անձինք, ինչի հետևանքով ծեծկռտուքը դադարել է: Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Ա․ Պ․-ի բնակության վայրում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել է առանձնապես խոշոր չափի «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց։
2020թ․ մայիսի 24-ին Խ․ Մ.-ն, Մ․ Ս.-ն և Լ․ Հ.-ն ձերբակալվել են՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, իսկ Ա․ Պ.-ն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու կասկածանքով։
Իրականացվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ և օպերատիվ միջոցառումներ համայնքի ղեկավարի մասնակցությունը դեպքերին ստուգելու և նրա դերակատարումը պարզելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ ՀՀ քննչական կոմիտեն հորդորում է չխոչընդոտել քրեական գործի քննությանն ու արդարադատության իրականացմանը, քանի որ դրա համար նախատեսված է քրեական պատասխանատվություն:
Հիշեցնենք՝ երեկ վաղ առավոտյան դիմակավորված և զինված ոստիկանները ձերբակալել են Քաջարանի համայնքապետի մերձավոր շրջապատից 4 անձի: Ըստ լրատվամիջոցների հրապարակումների եւ քաղաքացիների ահազանգերի՝ նրանց նկատմամբ բռնություն է կիրառվել՝ ծեծել են:
ՀՀ ոստիկանության պետ Արման Սարգսյանի հանձնարարությամբ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում ծառայողական քննություն է կատարվում ոստիկանության Կապանի բաժնում տեղի ունեցածի առնչությամբ:
Նշենք, որ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի պարզած նախնական տվյալով՝ այս գործով առկա է ևս մեկ անձ, որ բերման է ենթարկվել և ձերբակալվել Երևանում:
Այս ամենը դատապարտել է Քաջարանի համայնքապետը՝ տեղի ունեցածը որակելով որպես քաղաքական հետապնդում:
Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը ցուցարարների պահանջով անձամբ էր ժամանել Կապանի ոստիկանության տարածք: Ողջ օրվա ընթացքում այնտեղ էր նաեւ Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը:
Երեկոյան քաղաքապետը ոստիկանական բաժանմունքում հանդիպել էր ձերբակալվածներին: Դուրս գալով ակցիայի մասնակիցների մոտ՝ նա հայտարարել էր, որ հանդիպել է ձերբակալված երիտասարդներին եւ անձամբ տեսել, որ նրանց բոլորին բռնության են ենթարկել:
Կեսգիշերին ձերբակալված երիտասարդներին տեղափոխեցին Երեւան, նրանց գործի հետագա ընթացքով զբաղվելու է ԱԱԾ-ն: Ցույցն ավարտվեց նրանց տեղափոխելուց հետո, քաղաքապետը հայտարարել էր, որ իրեն երաշխիքներ են տվել. տղաները բռնության չեն ենթարկվի:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՍարիկ Մինասյանից 3 անգամ քիչ ձայն հավաքած անձին քաղաքապետ դարձնողներին կհորդորեմ մի րոպե ավել մտածել. Պալյան