Տավուշի մարզում դիմակների արտադրությունը ավելի քան արդարացված է: Այսօր Ազգային ժողովում խոսելով այս մասին՝ մարզպետ Հայկ Չոբանյանը հայտնեց, որ ամսական արտադրվում է 10 միլիոն դիմակ, շուտով Հայաստան կներկրվեն եւս երկու հոսքագծեր, որոնք կկրնապատկեն արտադրանքի ծավալները:
Խոսելով վարակվածների թվի մասին՝ մարզպետն ասաց, որ այս պահին ունեն 130 վարակակիր, 26 հոգի գտնվում են բժշկական կենտրոններում, մեկուսացվածների թիվը շուրջ 600 է:
«Մենք երեկ բացեցինք Տավուշում առաջին բուժհաստատությունը, որը պետք է զբաղվի կորոնավիրուսով հիվանդների բուժմամբ, դա Դիլիջանի «Իռվինգ» բժշկական կենտրոնն է, որը կսպասարկի 50 հոգի՝ ստացիոնար ծառայության մեջ եւ 5 հոգի՝ վերականգնողական բուժման մեջ, ռեանիմացիոն բաժանմունքում եւս կունենանք պացիենտներ: Ես համոզված եմ, որ այնտեղ բարձր որակի ծառայություն կմատուցվի, դա նույն ցանցում է ինչ Նաիրի եւ էրեբունի բկ-ները»,- ընդգծեց մարզպետը:
Խոսելով զբոսաշրջային իրավիճակի մասին՝ Չոբանյանն ասաց, որ ինքը կիսում է այն կարծիքը, որ համավարակի հետ կապված մարտահրավերը մեծացնելու է ներքին տուրիզմի ծավալները:
«Մենք արդեն զգում ենք դա: Մայիսի 28-ի հետ կապված ոչ աշխատանքային այդ 4 օրերին մենք ունեցել ենք այնքան տուրիստներ, որքան լինում է ամառվա ամենապիկ սեզոնին»,- տեղելացրեց Հայկ Չոբանյանը:
Նա հավելեց, որ հիմա ամեն ինչ անում են, որ կազմակերպությունները իրենց վարքականոնները կազմակերպեն այնպես, որ դա ոչ թե ոչ թե լրացուցիչ վտանգներ առաջացնի, այլ կանխարգելիչ դեր հանդիսանա վիրուսի տարածման առումով: Խոսքն ըստ մարզպետի այն մասին է, որ քաղաքացիները գնան մաքուր օդի պայմաններում հանգստանան եւ նրանց իմունիտետը բարձրանա: