49 ծնող երեխային գրանցել է նույն միլիվայրկյանին, ավտոմատ ստացել նույն կոդը. ԿԳՄՍՆ-ն փորձում է կարգավորել խնդիրները
Այս տարի Հայաստանի Հանրապետության բոլոր այն համայնքներում, ուր կա մեկից ավելի դպրոց առաջին դասարանցիների ընդունելությունն իրականացվում է էլեկտրոնային համակարգի՝ էլեկտրոնային հայտագրման միջոցով: Անցյալ տարի համակարգը փորձարկվել է Երեւանում, այս տարի գործարկվել է նաեւ մարզերում:
Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ասուլիսում նշեց, որ այս տարի կանխատեսվում է, որ կլինի մոտ 40 հազար առաջին դասարանցի:
Հայտագրման առցանց համակարգով կիրականացվի 25-27 հազար առաջին դասարանցիների ընդունելությունը. նրանք այն երեխաներն են, որ բնակվում են մեկից ավելի դպրոց ունեցող համայնքներում: Այս պահին արդեն հայտագրվել է 22150 առաջին դասարանցի:
«Անցյալ տարի հանրակրթության մասին օրենքում կատարված փոփոխություններով՝ երկու խմբի ընձեռվել է առաջնահերթության իրավունք՝ այն երեխաներին, որոնց քույրը կամ եղբայրը արդեն իսկ սովորում է այդ դպրոցում, եւ այն երեխաներին, որոնց ծնողները կամ օրինական ներկայացուցիչները աշխատում են դպրոցում: Ըստ այդ առաջնահերթության՝ հունիսի 1-10-ը հնարավորություն են ունեցել գրանցվել միայն այդ երեխաները, եւ այդ ընթացքում հայտագրվել է 9247 երեխա»,- հիշեցրեց Անդրեասյանը:
Նա նշեց նաեւ, որ մայիսի 8-ից գործարկված համակարգում ծնողները կարող էին մուտքագրել իրենց տվյալները, եւ բոլոր այն դեպքերում, երբ կլինեին լրացուցիչ ճշտումների, փաստաթղթերի հավաքագրման, նույնականացման քարտերի թվայնացման անհրաժեշտություն, այս աշխատանքները հնարավոր կլիներ անել մինչեւ հունիսի 1-ը: Մեծ թվով ծնողներ օգտվել են այս հնարավորությունից, ինչը, նրա խոսքով, հնարավորություն է տվել շատ ավելի հարթ անցկացնել գործընթացը: Համակարգի տեխնիկական խափանում չի գրանցվել: Այն աշխատել է հստակ, քանի որ մշակված է պարզ համակարգ՝ քայլերը քիչ են, եւ ծնողները կարողացել են բավական արագ գրանցել իրենց երեխաներին:
Միեւնույն ժամանակ, հայտագրման համակարգում արձանագրված որոշ խնդիրներ: Նախ միևնույն ակնթարթին գրանցված ծնողներին տրվել է նույն կոդը. խնդրին առնչվել է 49 ծնող: Ըստ Անդրեասյանի՝ համակարգի գործարկումից անմիջապես հետո ծնողները գրացել են իրենց երեխաներին, եւ 49 ծնող հաստատման ստեղնը սեղմել է միեւնույն միլիվայրկյանին, եւ նրանց ավտոմատ գնացել է նույն կոդը: Նա հավաստեց, որ հարցը տեխնիկական է, եւ կլուծվի: «Եվս մեկ հարց է եղել, երբ ընտանիքում եղել է զույգ կամ եռյակ երեխա, հասցրել են գրանցել նրանցից մեկին, մյուսներին՝ չեն հասցրել. Այս իրավիճակը եւս կկարգավորվի՝ ըստ միեւնույն դպրոցում արդեն իսկ սովորող քույր կամ եղբայր ունեցողի մասին օրենքով: Եղել է խնդիր նաեւ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների համար, քանի որ իրենց մայրենի լեզվով ուսուցման հնարավորությունից օգտվել նրանք կարող են միայն որոշակի դպրոցներում: Այս խնդիրը եւս պիտի փորձ արվի լուծել»,- ասաց նա:
Հայտագրման համակարգը, ինչպես հաղորդեց Անդրեասյանը, բաց է ամբողջ տարվա ընթացքում՝ այն չի փակվում, քանի որ երեխայի կրթության իրավունքը պիտի հնարավոր լինի իրացնել ցանկացած պահի: Այս իմաստով ծնողներն ունեն գրանցել իրենց երեխաներին նոր ուսումնական տարվա համար մինչեւ սեպտեմբեր, այնուհետեւ, եթե կունենանք տարվա ընթացքում դեպքեր, երբ մարդիկ կգան, եւ կարիք կունենան այդ պահին երեխային գրանցել որեւէ դպրոց, համակարգը կաշխատի եւ այդ հնարավորությունը կընձեռի:
Այն հարցին, թե մարզերում հեշտությա՞մբ հաջողվեց համակարգի միջոցով կազմակերպել գործընթացը՝ Անդրեասյանը պատասխանեց, որ առանձնակի դժվարություններ չեն եղել: «Մարզերում տեսնում ենք նույն խնդիրները: Մենք նայել ենք նաեւ վիճակագրությունը՝ առաջնահերթության իրավունքից օգտվելու. բոլոր այն դպրոցներում՝ անկախ նրանից, դրանք մարզային դպրոցներ են, թե գտնվում են Երեւանում, որտեղ մենք ունենք երեխաների ավելի մեծ թիվ՝ շուրջ 1000 եւ ավելի, բոլոր դպրոցներում ունենք իրավիճակ, երբ 40-50 հոգի ունեցել է առաջնահերթության իրավունք»: