Սեւանում ապօրինի ձկնագողության դեմ պայքարելու համար շրջակա միջավայրի նախարարությունն առաջարկում է իրականացնել սիգի փորձարարական որս:
Համապատասխան նախագիծն այսօր ՀՀ Կառավարության նիստում ներկայացրեց շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնակատար Վահե Ջիլավյանը:
«Սիգ ձկնատեսակի որս վերջին անգամ Սեւանում թույլատրվել է 2004 թվականին, այսինքն՝ 2005-ից սկսած՝ սիգի օգտագործման չափաքանակ չի սահմանվել, եւ լիազորված մարմինը որս չի թույլատրել»,- ասաց Ջիլավյանը:
Փորձարարական որսի ընթացքում, ըստ նախագծի, թույլատրվելու է որսալ միայն 500 գրամից ոչ պակաս ձուկ: Որսը թույլատրվելու է բացառապես 40 սմ-անոց եւ ավելի խոշոր ցանցավանդակներով, ափից առնվազն 500 մետր հեռավորության վրա:
Որսը թույլատրվելու է մինչեւ 2020թ.-ի հոկտեմբեր ամիսը, ձվադրման սեզոնին սիգի որսը դարձյալ կարգելվի: Ձկնորսական նավակները լիճ մուտք են գործելու միայն դրանց համար նախատեսված 17 տեղամասերից:
«Որսը կազմակերպվելու է օրվա լուսավոր ժամերին: Մուտքի եւ ելքի տեղամասերում հսկողություն իրականացնող տեսուչները համապատասխան մատյանում լրացնելու են լիճ մուտք գործած լողամիջոցի եւ ձկնորսի տվյալները, մուտքի եւ ելքի ժամը, որսագործիքները: Որսի ավարտից հետո գրանցելու է որսված ձկան քանակը: Մատյանի տեղեկատվությունը պարբերաբար փոխանցվելու է շրջակա միջավայրի նախարարությանը՝ որսված ձկան քանակի վերլուծություն կատարելու համար»,- նշեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Որս իրականացնել ցանկացողները նախարարությանը հայտեր կարող են ներկայացնել ե՛ւ առձեռն, ե՛ւ փոստով, ե՛ւ էլեկտրոնային փոստով: Թե յուրաքանչյուրն ինչ ծավալի որսի իրավունք կստանա, պարզ կլինի միայն հայտերի քանակի վերլուծությունից ու թույլատրված արդյունագործական որսի ծավալը դրանց միջեւ բաշխելուց հետո:
Կառավարությունը հաստատեց նախագիծը։