Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ կարձակվի 2 միլիարդ դրամ գրավի դիմաց
Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ կարձակվի:
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից, հրապարակեց այս որոշումը:
Դատավորը նշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններ Արամ Վարդեւանյանի եւ Հովհաննես Խուդոյանի բողոքները բավարարում է ամբողջությամբ, իսկ պաշտպան Ռուբեն Սահակյանի բողոքը՝ մասնակի. «Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2020 թվականի մայիսի 13-ի որոշումը բեկանել մասնակիորեն եւ փոփոխել. ամբաստանյալ Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը վերացնել, եւ որպես խափանման միջոց կիրառել գրավը՝ 2 միլիարդ ՀՀ դրամի չափով»,- որոշեց դատավորը՝ Ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը մնացած մասով թողնելով օրինական ուժի մեջ:
Դատավորը նշեց, որ որոշումը կարող է բողոքարկվել ստանալու պահից 15-օրյա ժամկետում:
Նշենք, որ Քոչարյանն ազատ կարձակվի գրավի գումարը դատարանի դեպոզիտ հաշվին փոխանցելուց հետո:
Բողոքի քննության ընթացքում պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը տեղեկացրել էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին և դուստրը ունեն մեկական բնակարան և պատրաստակամ են անհրաժեշտության դեպքում գրավադրել դրանք։
Լրագրողների հետ զրույցում պաշտպան Արամ Վարդեւանյանը պարզաբանեց, որ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը անփոփոխ է մնացել անձնական երաշխավորությունը մերժելու մասով, եւ իրենց բողոքը բավարարվել է գրավի կիրառման մասով: Անդրադառնալով գրավի չափին՝ Վարդեւանյանն ասաց, որ այն ՀՀ պատմության մեջ աննախադեպ է. «Բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ այս ժամանակահատվածում՝ պարոն Ազարյանից հետո, առաջին անգամ բարձր վարկանիշ ունեցող դատավոր Վերաքննիչ դատարանում ըստ էության քննություն կատարեց Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հետ կապված»,- ասաց նա՝ կարեւորելով նաեւ բողոքի քննության բովանդակային մասը. «Ես եւ իմ գործընկերները նման ծավալով, նման բովանդակությամբ դատական նիստ երեւի թե չէինք տեսել»:
Լրագրողներից մեկի հարցին, թե ինչպես պետք է վճարեն գրավի գումարը, եթե դատարանում իրենց մատնանշած գույքը 600 միլիոն դրամի շրջանակում էր, պաշտպանն ասաց. «Մենք խոսում էինք անշարժ գույքի մասին, որը դուք պետք է ոչ թե գումարային ելակետով դիտարկեք, այլ առհասարակ անշարժ գույքի, ամեն դեպքում, գրավը սահմանվել է դրամային, եւ թե ինչպիսին կլինի գործընթացը դրա վերաբերյալ, կարծում եմ, պետք է հաշվի առնել, որ նոր է հրապարակվել որոշումը»,- ասաց Վարդեւանյանը՝ նշելով, որ զարգացումների մասին հընթացս կտեղեկացնեն:
Պաշտպանը շեշտեց նաեւ, որ Ռոբերտ Քոչարյանը բժշկական կենտրոնում է ոչ միայն վարչական դատարանի որոշման հիման վրա, այլ որովհետեւ հետվիրահատական փուլում է, եւ կմնա այնտեղ այնքան, որքան դրա անհրաժետությունը կտեսնեն բժիշկները:
Պաշտպանները, հիշեցնենք, բողոքարկել էին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի որոշումը՝ Քոչարյանին Արցախի եւ Հայաստանի նախկին վարչապետների անձնական երաշխավորությամբ եւ գրավի դիմաց ազատ չարձակելու վերաբերյալ: Բողոքի քննությունը դատարանում տեւել էր երեք օր, դրան մասնակցել էր նաեւ Քոչարյանը: Պաշտպանները ներկայացրել էին իրենց հիմնավորումները, ինչի դեմ առարկել էին մեղադրող եւ տուժող կողմերը: Լսելով նրանց՝ դատարանը այսօր հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու: