Սնանկության դատարանի դատավոր Արա Կուբանյանը կմնա ազատության մեջ:
Քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ այս որոշումը հրապարակեց Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ նստավայրի դատավոր Աննա Մաթեւոսյանը՝ մերժելով նախաքննական մարմնի միջնորդությունը:
Կուբանյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ծանր հետեւանքներ առաջացնելով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար: Նա առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում:
Նույն գործի շրջանակում մեղադրյալ է նաեւ նույն դատարանի դատավոր Գեւորգ Նարինյանը: Նա կալանավորվել է այսօր եւ մեղադրանքը չի ընդունում:
Դատարանի որոշումը պաշտպաններին դեռ չի տրամադրվել, ուստի դրան ծանոթանալուց հետո միայն կկարողանան ասել, թե ինչ հիմքով է միջնորդությունը մերժվել. «Այնուամենայնիվ, մենք գտնում ենք, որ նկարագրվող գործողություններում հանցակազմ չկա, եւ բացի այդ, դատավորը չի կարող 308-րդ հոդվածի սուբյեկտ լինել»,- մեր զրույցում ասաց Հովսեփ Սարգսյանը։