Վերջին շրջանում տարածված խոսակցություններն այն մասին, որ «Շիրակի» գլխավոր մարզիչ Վարդան Բիչախչյանը գլխավորելու է Երեւանի «Արարատը», հաստատվեցին: Այդ մասին այսօր՝ հուլիսի 23-ին, հայտնել է գյումրեցիների պաշտոնական կայքը: Ակումբը շնորհակալություն է հայտնել Բիչախչյանին, իսկ վերջինս հրաժեշտի խոսքեր է ասել:
«Սիրելի՛ շիրակցիներ, առաջարկ եմ ստացել գլխավորելու Հայաստանի ֆուտբոլի մյուս լեգենդար ակումբը՝ «Արարատ»-ը։ Անկեղծությամբ պետք է խոստովանեմ, որ առաջարկությունն ընդունել եմ մեծ դժվարությամբ, որը բացառապես պայմանավորված էր մեր հարազատ «Շիրակ» ակումբի գլխավոր մարզչի պաշտոնից հեռանալու հանգամանքով։ Ակումբ, որը ոչ միայն եղել է իմ ֆոտբոլային եւ մարզչական կարերիայի կայացման դարբնոցը, այլեւ դարձել է մի մեծ ու հարազատ ընտանիք իր ներկայացուցիչների թասիբի ու աշխարհի լավագույն երկրպագուների շնորհիվ։
Խորին երախտագիտությունս եմ հայտնում «Շիրակ» ՖԱ-ի բոլոր ներկայացուցիչներին եւ երկրպագուներին՝ անմնացորդ աջակցության ու վստահության համար։ Շնորհակալությունս բոլոր նրանց, ում հետ հպարտություն եմ ունեցել վայելելու «Շիրակ»-ի ցանկացած հաջողություն։
Մի քաղաք, մի ակումբ, մի զարկերակ:
Եվ ես միշտ լինելու եմ այդ զարկերակի մի մասինիկը»,- ասել է նա:
Բիչախչյանը թիմի գլխավոր մարզչի պարտականություններն ստանձնել էր 2011թ. ամառվանից: Նրա գլխավորությամբ թիմը մշտապես հաջող ելույթներ է ունեցել, մասնակցել է եվրագավաթների, 1 անգամ դարձել է Հայաստանի Բարձագույն խմբի առաջնության չեմպիոն, 2 անգամ՝ Հայաստանի գավաթակիր, 2 անգամ՝ սուպերգավաթակիր: Ավարտված 2019-20 մրցաշրջանում մոտ էր Բարձրագույն խմբի չեմպիոնական տիտղոսին, սակայն ձեռքից բաց թողեց հնարավորությունը:
Հ.գ. Ավելի ուշ Երեւանի «Արարատը» պաշտոնապես հաստատեց Բիչախչյանի նշանակումը թիմի գլխավոր մարզչի պաշտոնին: